VR brýle, které jsou ještě PRO. Recenze HTC Vive Pro 2

Dnes do sekce VR vstupuje zcela nová recenze stále čerstvých, horkých VR headsetů od HTC. Testuji pro vás brýle HTC Vive Pro 2. Jsou brýle opravdu „profi“? Jaké jsou jejich výhody? Jaké nevýhody? Pokusím se vám to popsat. Vítejte!

Trh VR se vyvíjí. Ať už prostřednictvím technologie a pomalého ladění parametrů, nebo rostoucí popularitou mezi herní komunitou. A přestože je podle mě tento vývoj někdy docela pomalý, čas od času dojde k výrazným skokům, překonají se nové milníky - například přidáním nových vylepšení, řešení nebo dokonce vylepšením chodu samotného softwaru, vydáním nových her pro VR, obchodní a průmyslový software. Společnosti hledají nové trhy, prostory, kde by jejich zařízení mohlo zářit.

Pro nový model Ať žije Pro 2 (prodej byl zahájen v srpnu) HTC se rozhodlo jít bezpečnou, konzervativní, ale pevnou cestou. Máme zde co do činění s mnoha vylepšeními (sledování - jako dříve - pomocí základnových stanic, ovladačů HTC Vive 2.0, ale nakonec parametrů: 120 Hz, vynikající rozlišení 5K 4896 × 2448 pixelů), které aktuálně staví sadu na vrchol špiček, když přijde na možnosti sad VR. S takovými výhodami existuje také několik nevýhod, z nichž cena je pravděpodobně největší a bolestivá. S vydáním Vive Pro 2 získáváme další náhlavní soupravu, jejíž cena bude i přes fenomenální specifikaci nepřekonatelnou bariérou pro průměrného jedlíka chleba VR.

Na úvod ještě jedna věta, která mírně změní vnímání této recenze. Zvu vás ke čtení dvou článků - recenze HTC Vive Cosmos (ke čtení klikněte zde), který popisuje testy „předka“ tohoto VR headsetu od HTC a úvodní článek do světa VR, ve kterém byly probrány potenciální směry vývoje v této oblasti (Zvu vás k přečtení zde).

Co bylo dřív - Cosmos nebo Vive, nebo možná Pro ...

Stručně zde bych chtěl nastínit, co je HTC Vive Pro 2 ve vztahu k historii jeho ... modelových předků VR. Vive Pro 2 je další edicí řady brýlí pro virtuální realitu, které společnost HTC uvedla na trh v roce 2015. Výrobce se již zaměřil na modularitu sady a možnost jejího snadného rozšíření přidáním nových prvků hádanky VR - základnové stanice, bezdrátové modul připojení a ovladače. Tento koncept zůstává v platnosti. Zakoupenou sadu lze libovolně rozšiřovat a naše možnosti jsou omezeny pouze bohatstvím portfolia. Po Vive Cosmos vstoupil Vive Pro a dnes dobře ... dnes kontrolujeme nástupce a aktuální nejvyšší úroveň HTC - model Vive Pro 2.

Co se v HTC Vive Pro 2 změnilo a co se nutně nezměnilo?

Pokud si pamatujete recenzi modelu Vive Cosmos nebo jen jeho vzhled, najdete mnoho podobností. Design brýlí zůstává podobný, dokonce zachovaný, ve srovnání s jeho předchůdci, tj. Vive Cosmos a jeho přímým předchůdcem, tj. Vive Pro (foto níže). Je to v pořádku? Je to špatně? No, neskrývám, design modelu Cosmos se mi líbil, model Pro nebo Pro 2 s chladnou, stylovou černou barvou každý ocení řemeslné zpracování tohoto vybavení. Ale ... použiji frázi, která se bude docela často opakovat - abych byl upřímný, za tuto cenu jsem očekával něco trochu víc. Pomocí online recenzí jiných testerů, zejména těch škodlivějších, byl citován meme ze série The Office: „Corporate needs you to find the difference - hey, they are the same image“. Skutečně zde můžete vidět jistou kontinuitu v designu, zde není žádné šílenství, pouze dochází k určité stylistické změně-zatímco celá věc je jednoduše elegantní, hezká a špičková. Horní.

Sada Vive Pro

Dobře, přeci jen je tu malá změna. Na předním panelu, vzhledem k tomu, že model Pro 2 (jako model Pro) využívá sledování prostřednictvím HTC SteamVR Base Station, jsou nám známé kamery z modelu Cosmos (dovolte mi připomenout, že jich bylo až 6 !). Máme krásnou, tentokrát černou desku, která vyplňuje celý přední prostor, a dvě přední kamery sledující okolí, pro případ, že bychom například dosáhli limitu hry. Pokud se podíváme na brýle zezadu, můžeme doslova vidět pár změn, např. Čočky, které jsou tentokrát hranaté, vidíme také mechanismus nastavení IPD známý z předchozí edice (dostupný rozsah od 57 do 70 mm), který zůstal stejné nebo podobné umístění mikrofonu (ze spodní části přední desky) a mechanismu uchování sluchátek známého z verze HTC Vive Pro. K tomu máme na zadní straně náhlavní soupravy knoflík pro nastavení šířky sady vzhledem k naší hlavě a v horní části pásek na suchý zip, který upevňuje přední část k zadní části náhlavní soupravy. Přední část brýlí je sklopná, což umožňuje zvednutí brýlí při nošení na hlavě. Jedná se o malou, ale užitečnou věc, ne všechny brýle na trhu tuto „funkci“ mají.

Zdá se, že tzv „Boží paprsky“ - jinými slovy situace, ve které akumulace poměrně jasných bodů na obrazovce způsobuje tvorbu světelných paprsků na čočkách - lze ji zobrazit pomocí této grafiky (více zde). Častým tématem je také samotný efekt, a to hlavně kvůli tomu, že v některých ohledech je s brýlemi Fresnel v brýlích někdy nevyhnutelné. Pro zajímavější odkazuji na vlákno zabývající se tímto tématem v kontextu brýlí Vive a konkurence - (klikněte zde).

Zvuk? No, zatímco zvuk ve sluchátkách je obecně dobrý a docela se mu daří, je hlasitý a plný, mikrofon je trochu problematický, bohužel v předchozích dílech nebylo dosaženo velkého pokroku a zní docela povrchně - ve srovnání s konkurence, je vyloženě bledá.

Sada Vive Pro 2

Váha náhlavní soupravy trochu vyskočila, nyní máme 850 g (měřeno při testech), což je docela velké číslo. Nicméně zvráceně po několika hodinách používání dodám, že náhlavní souprava je docela pohodlná, v tom smyslu, že váha je dobře rozložená - například ve srovnání s Vive Cosmos byl pocit „tahání“ hlavy dopředu, v případě Vive Pro 2 máme o něco lepší vyvážení Proto přes značnou váhu nemáme alespoň takové bodové přetížení. Koneckonců 850 g je jednou z vyšších hodnot ve srovnání s jinými brýlemi na trhu a je to jedna z věcí, s nimiž se budeme muset vypořádat. Cítíme to při delších sezeních s brýlemi, i když je důležité balast dobře rozložit. A pokud nás láká sada, která umožňuje bezdrátovou zábavu? Váha se stále zvyšuje. Lidé s brýlemi by také neměli mít problém, po nasazení Vive Pro 2 na hlavu máme pod brýlemi docela dost místa, takže ani větší dioptrické brýle by neměly překážet.

Účinek „světelného krvácení“, tedy jednoduše odtržení světla z okolí, zde byl výrazně minimalizován, je téměř nepostřehnutelný. I když to pro mě nebyl problém, někteří lidé se rozhodli vyměnit přední houbu za jinou. A je to - jako hranaté čočky? Je to jakýsi závan svěžesti, celkem neobvyklý postup, jehož cílem je mírně zvětšit rozsah zorného pole. Vidíte tento zvýšený rozsah a jaké jsou účinky? Více o tom za chvíli.

Náš model HTC Vive Pro 2 je perfektní - rozměry 120Hz / 5K / 120 ° - ale co to znamená?

Tato čísla jsou v podstatě hlavním měničem hry tohoto modelu. Tip top. Perly proti prasatům. Lamborghini mezi auty. Kebab se smíšeným vs kebabem bez omáčky. Pokladník, který zná kód Kaisera vs. pokladník, který tento kód nezná. Abychom uzavřeli tato abstraktní srovnání, předpokládejme, že toto je jeden z hlavních atributů tohoto modelu. Popíšu je tedy krok za krokem. Proč si myslím, že je to důležité?

120 Hz

Frekvence. Obrovský skok vpřed. Jistě, 120 Hz není z tohoto modelu striktně známo, na trhu již existují modely brýlí s osvěžením 120 Hz, ale jak se zaměřuji na tuto sadu, můžete vidět největší rozdíl oproti předchůdci (Vive Pro). Hry již na 90 Hz se chovají šíleně, 120 Hz je prostě top. Hraní v mnoha titulech (které podporují 120 Hz - to je docela důležitá podmínka) způsobuje, že je vše přirozeně, neuvěřitelně hladké, jako nůž na másle.

5K

Řešení. Uprostřed brýlí je IPS LCD panel, poskytující rozlišení 2448px x 2448px na každém ze dvou objektivů (se zmíněným docela odlišným tvarem), což nám celkem dává 4,896px, což je zase běžně známé jako 5K rozlišení. Dobře, pro netechnické - co to znamená? To znamená, že pokud zobrazujeme a v tomto rozlišení, všimneme si fenomenální úrovně detailů - daleko od fotorealismu, ale rozhodně o pár kroků blíže. VR hry jako Poločas rozpadu: Alyx tady jen září. Jsou i hry, které v tomto rozlišení září tím, že jsou prostě neupravené, textury jsou na úplně jiné úrovni. Ale to je na chvíli téma.

120 °

Zorné pole. Vyjádřeno ve stupních, popisuje prostor, který jsme schopni vidět při nošení brýlí. 120 stupňů se zde měří úhlopříčně, když k tomu připočteme výše zmíněný fakt použití trochu jiného tvaru čoček, získáme zajímavý efekt - pokud opravdu ztratíme smysl pro hranice na levé / pravé straně (je to těžké vidět hranice zorného pole), v případě pohledu shora / zdola je zorné pole směrem dolů docela dobře cítit. Je to tedy taková pozitivní změna, i když minimálně problematická.

Dobře, shrňme - mnoho výhod, co dál?

Rozlišení, obnovovací frekvence, rozsah zobrazení. Něco jiného? Tak určitě. Pojďme se podívat na další prvky sady. Spolu s brýlemi Ať žije Pro 2 získáváme k použití celou řadu příslušenství, které zde také popíšeme, protože jsou součástí kompletní sady.

Ovladač HTC Vive 2.0

Zde, beze změny, jako v případě Vive Pro 1, získáme dva ovladače HTC Vive, verze 2.0. Ovladače si zaslouží samostatnou recenzi, ale ve skutečnosti jsou kusem solidního vybavení - váží málo (600 g), mají vestavěné baterie 960 mAh, nabíjené přes port microUSB (nabíječky jsou součástí sady). Ovladače jsou vybaveny řemínky na zápěstí, 24 čidly a každý ovladač má multifunkční joystick / trackpad spolu s několika spouštěcími / funkčními tlačítky. Řadiče fungují jak se sadou Vive Pro, tak se sadou Vive.

V prostředí jsou skvělí, sledování zde probíhá bez větších stížností. Pokud jde o nevýhody? Dobře, bylo mnohokrát, když jste stiskli tlačítko „nabídka“ přímo nad trackpadem - to lze samozřejmě obviňovat z nedostatku zvyku, ale výzkum ukázal, že se jedná o celkem běžnou stížnost. Navíc otázka váhy ovladačů, která nemusí každému vyhovovat, a otázka chytlavosti ovladačů v delších hrách, kde máme trochu zpocené ruce. Navzdory výše uvedenému hodnotím brýle jako plus, i když stojí za to mít tyto věci na paměti. Ovladače držíme „jako standard“, tj. Sevřením v rukou - zde nebylo rozhodnuto odchýlit se k jiným řešením (např. Řemínky na ruce známé z konkurence).

Základnové stanice HTC SteamVR Lighthouse 2.0

Stejně jako v předchozí sadě dostáváme dvě stanice SteamVR Lighthouse 2.0 ke sledování našeho provozu. Toto je jedno ze standardních řešení pro sledování, i když samozřejmě existují i ​​další (např. Kamery / senzory ve Vive Cosmos nebo konkurenční brýle). Základnové stanice jsou jednoduše malá zařízení (hmotnost přibližně 230 g, rozměry 74 mm x 63 mm x 77 mm, která umístěná na správném místě v naší místnosti zajistí správný přenos našich pohybů ve vztahu k prostředí. Podmínky - tj. Příslušná výška ( ideálně kolem 2.0m) nebo určitý sklon přední půlkruhové části k podlaze Pro snazší instalaci stanice se doporučuje použít nástěnné konzoly nebo například použití stojanů.

zdroj:

Nahoře je malá grafika znázorňující parametry a pravidla montáže - stanice mají pozorovací spektrum 150 stupňů horizontálně a 110 stupňů vertikálně. Nastavovací prvky navíc umožňují změnit sklon zhruba o 25 až 35 stupňů. Stanice lze samozřejmě také namontovat níže (ne méně než 0.5 m), ale pokaždé, když to vyžaduje vhodnou rekalibraci - v našich testech jsme s tím měli nějaké problémy - hry nás viděly příliš nízko / příliš vysoko.

HTC Vive LinkBox - malé pojivo celku

A opět „jak to bývalo“ v případě Vive Cosmos nebo Vive Pro, sada přichází s „klipem“ - tzv. LinkBox, malý rozbočovač, ke kterému připojujeme brýle a ze kterého se připojujeme k našemu počítači. Zařízení funguje bezúdržbově, i když stojí za to připomenout, že v případě jakýchkoli problémů, např. Se zobrazením / provozem brýlí, bychom měli zkontrolovat všechna kabelová připojení na tomto citlivém místě. LinkBox je vybaven porty miniDP, napájení a USB.

Celkový / vzhled sady

Z nejvýraznějších prvků v podstatě stačí ty výše - podívejte se, jak celek vypadá - a vypadá docela působivě. Sada obsahuje:

Brýle HTC Vive Pro 2 s potřebnými kabely

2 kusy ovladače HTC Vive 2.0 s nabíječkami

2 základnové stanice s napájecími zdroji

LinkBox pro připojení brýlí

USB a HDMI kabely pro připojení k počítači

dokumentace - návody, záruky

* Některé sady také obsahují XNUMXměsíční předplatné Viewport Infinity.

"Jak je nainstalován?" Mohu si to vzít na dovolenou? Musí tam být tento kabel? "

Jinými slovy - několik důležitých otázek ohledně používání. Začínáme.

Instalace, montáž

Brýle s celou jejich sadou jsou docela výkonné - máme mnoho prvků a spoustu kroků, které je třeba provést při rozbalování a instalaci. Pro člověka obeznámeného se světem virtuální reality to není problematické, ale pro mě je snadné si představit situaci, ve které se průměrný, netechnický Kowalski po zakoupení tak dobré sady cítí trochu ztracen. Tady nám přicházejí na pomoc celkem dobře připravené materiály výrobce, ve kterých krok za krokem vysvětlíme, co dělat dál. To je plus. A je zde nějaká stinná stránka? No, to je - bohužel to může nějakou dobu sníst. Tuto sadu jsme také několikrát testovali z hlediska možné demontáže a instalace a počet prvků, základnových stanic a PC bohužel z této sady rozhodně není přívětivou sadou, když mluvíme o logistice. A přestože vám nic nebrání jednoduše jej zabalit do kartonové krabice a vzít s sebou, pokaždé budeme muset strávit nějaký čas jeho rozložením. A montáž.

Vzhledem k základním stanicím je montáž trochu obtížná - potřebujeme je na dobrém místě, ideálně v dobré výšce. A i tento požadavek je trochu problematický. Teoreticky již bylo prokázáno, že nejdůležitější věcí při montáži stanice je skutečnost, že se jen navzájem vidí a že je nic neruší (např. Vstupujeme do zorného pole) - proto mimo jiné doporučení a doporučení výrobce ohledně nutnosti montáže v určité výšce. Každopádně to nejsou brýle, které balíme, vyndáváme a hrajeme.

Pokud jde o instalaci - musíme si do počítače stáhnout novou aplikaci HTC Vive, ve které můžeme sadu konfigurovat (např. Rozlišení, aktualizace atd.). Aplikace nás poté provede dalšími fázemi - kalibrace brýlí, párování ovladačů, určení úrovně podlahy, výběr velikosti místnosti, ve které se nacházíme (mobilní hra, dynamická, pro kterou je potřeba více místa) nebo spíše možnost omezeného prostoru. Proces kalibrace netrvá dlouho, ale může být docela nepříjemný, pokud zanedbáme některé prvky - např. Špatné umístění základnových stanic může naši pozici uvnitř VR mírně zakuklit. Navíc problém samotné kabeláže, která ve většině případů jednoduše funguje od šipky, zatímco někdy to může být docela otravné a zabrat téměř několik desítek minut času - problémem může být adaptér, který v určité poloze a v kombinace s daným modelem grafické karty vygenerovala chybové zobrazení, ale k nalezení všeho bylo zapotřebí určité trpělivosti.

Výše uvedený pohled v nás vyvolal celou škálu emocí, přičemž jeho řešení bylo celkem banální - i když se v takových situacích opět snažím odložit svou povahu a ochotu takové problémy řešit a pokusím se postavit do role obyčejného , typický člověk bez zkušeností - asi takový příběh by pak skončil nějakými hromovými výkřiky. Výše uvedenou trpělivost doporučujeme u většiny dnes dostupných sad VR - někdy můžeme kvůli naší menší nebo větší chybě najít docela banální chyby a ve skutečnosti nás velká dávka vnitřního zenu zachrání před nervózním chvěním.

Když to shrneme, montáž a instalace může být na jedné straně výrobcem docela dobře a smysluplně popsána, ale zároveň nás mohou dovést do propasti. Tady stojí za to mít to na paměti a pokud nad tím jen zavřeme oči, naše další zkušenosti s touto sadou budou jen dobré. Rozbilo se něco při samotném používání? Během testování byl problém v podstatě hlavně kvůli chybám v zobrazení, ale byly způsobeny konkrétní hardwarovou konfigurací, kterou jsme měli. Přitom se zařízení většinou pohybovalo jako blesk.

Mohu si to vzít na dovolenou? bez kabelu?

Problém kabeláže v sadách VR vždy vyvolával určité pochybnosti - nejde o technické problémy, ale spíše o samotný zážitek během relace. Brýle Vive Pro 2 jsou brýle, které vyžadují kabelové připojení, přinejmenším v základní verzi - jak již víte, brýle jsou zapojeny přímo do LinkBoxu. A jak to tak bývá, v případě dynamičtějších titulů může kabel spojující brýle a PC trochu kazit hratelnost, jde o jakési „ukotvení“ připomínající nám okolí. Samozřejmě se jedná o kontroverzní problém, mnoho lidí říká, že s tím není žádný problém, ale při testování sad VR, které jsme měli v rukou, vždy došlo k jednomu okamžiku, kdy se testovaná osoba mírně posunula z nohy na nohu a zkoušela Chcete -li kabel nějakým způsobem odsunout, odstraňte jej, protože se omylem omotal kolem nohy a podobně. Můžeme se tohoto kabelu zbavit? Samozřejmě. Jediné, co musíme udělat, je sáhnout do peněženky (určité schéma) a získat následující sadu:

fotografie ze serveru x-kom.pl

Výše uvedený vynález je bezdrátový adaptér HTC Vive, který funguje s většinou dostupných sad vyráběných společností. Vyžadovalo by to od nás samostatnou recenzi, ale stručně o jeho možnostech - nabízí možnost bezdrátové zábavy připojením k LinkBoxu. Uvnitř máme vestavěnou baterii, která poskytuje až 2.5 hodiny zábavy. Má to několik nevýhod - počínaje znovu - od ceny (1499 PLN, navíc) přes menší související s nutností koupit speciální klip pro některé sady (např. Vive Pro, další 200-300 PLN) nebo některé problémy související s mírné zahřátí adaptéru. Měli bychom také pamatovat na to, že takový adaptér představuje další zátěž pro brýle. S ohledem na to všechno všichni uživatelé důrazně doporučují, abyste si takovou sadu zakoupili - hlavně proto, že to jednoduše dramaticky mění hratelnost a naše zkušenosti.

V případě Vive Pro 2 existuje ještě jedna nevýhoda - adaptér umožňuje bezdrátový přenos pouze do 90 Hz (z dostupných 120 Hz).

Můžeme si to všechno vzít na dovolenou? Ano i ne. Pokud máme docela dobrý herní notebook a nějaké místo v kufru, můžete klidně zabalit celou sadu do obalu a vyrazit s tím na cestu. Na místě to samozřejmě budeme muset na chvíli nastavit - připojení notebooku, linkboxu, základnových stanic, kalibrace, nastavení nebo připojení k bezdrátové sadě. Zní to velmi komplikovaně, ale jako nováček jsem si všiml, že po několika testovacích rozebíráních a sestavách sady to celé netrvá déle než několik minut, pokud nemáme smolný den a v LinkBoxu nenastaly nějaké poruchy - ale není to nic, co bychom prostě vybrali z krabice, nasadili a hráli.

Takže obecně jen plusy. Kupujeme? Pravda? Pravda?

No ne tak úplně. Vive Pro 2 je výkonný hráč VR - proč to už víme z předchozích bodů. Tento systém má ale některé problémy, které je zde třeba popsat celkem jasně.

- cena

To je v podstatě hlavní námitka, která ovlivňuje vnímání celku. Vive Pro 2 v plné sadě, v celé své kráse, stojí 5400 3800 PLN (ceny můžeme mít samozřejmě trochu jiné v závislosti na propagaci obchodu, ale většina z nich se v tomto limitu pohybuje). Pouze brýle, bez čehokoli, jsme schopni koupit za 4000 PLN, což je téměř 2 2 PLN. Existují také akce na základě aktualizací / upgradů - pokud tedy máme Vive Pro, máme při nákupu Vive Pro XNUMX slevy. Protože mnoho prvků je kompatibilních a bude s touto edicí fungovat, stačí si například koupit brýle. Ve srovnání s konkurencí je bohužel velmi bledý - v současné době je na trhu v kategorii dobrá cena a její vztah ke kvalitě, kraluje jeden konkurenční model / společnost - a přestože parametry Vive Pro XNUMX jsou mnohem lepší než v několika místa a HTC zde smetá soupeře z desky, argument o ceně je však argument, který na trhu převládá.

Pojďme si ujasnit - ekosystém VR, samotný fenomén virtuální reality a s ním spojené zkušenosti a přístupnost jsou již dlouhou dobu oploceny poměrně vysokou zdí, která jednoduše souvisí se skutečností, že průměrný Kowalski musel několikrát přemýšlet, než se rozhodl si jej pořídit. kdysi dostupných sad VR. A přestože od vydání prvních modelů uplynulo hodně času, ceny se v žádném případě normalizovaly na dané pozici, skutečně vzrostly jako veřejný dluh.

A samozřejmě zde můžeme říci - „náklady na technologie“, „to jsou lepší brýle, než bývaly“, „to nejsou levné věci“, „za luxus se platí“ - zatímco fakta jsou celkem nemilosrdná - většina lidí prostě nekoupím. Jistě, vylepšení zde platíme docela dost - výše zmíněné parametry působí opravdu úžasným dojmem - ale za dost prohibitivní cenu jsou spíše jakousi třešničkou na dortu, pastvou pro znalce světa virtuální reality , kteří budou připraveni koupit tuto sadu ve jménu naplnění své vášně. Zbytek - to je v podstatě většina, lidé spříznění s některým nebo celým podsvětím VR, s poměrně menšími zkušenostmi, nebudou cílit alespoň na tento typ nastavení - ne na začátku. Možná je po čase zláká taková špičková sada.

- problematické sladké místo

Takzvaný sweet spot (který lze přeložit jako zlatý průměr, ideální bod) není nic jiného než popis polohy brýlí, ve které vhodnou úpravou IPD (vzdálenost zornice, tj. Mezipupilární vzdálenost a vzdálenost k objektivům), obraz je dokonale ostrý, bez rozmazání. Čím větší je sweet spot, tím menší je šance, že se část obrazu stane rozmazanou, když pohnete brýlemi. Nalezení správné polohy je zde zásadní, jinak může jednoduše narušit váš příjem v dané relaci. Jednoduše, když v Superhot nebo Half Life: Alyx někoho zastřelíme a špatně otočíme hlavu, brýle sklouznou, najednou ztrácíme drahocenné vteřiny snahou zjistit, proč je obraz trochu rozmazaný.

V případě Vive Pro 2 můžete mít dojem, že toto sladké místo je docela malé. Pokud brýle dobře nesedíme, nebo - budeme, ale např. Během hry hýbeme hlavou a brýle se na hlavě mírně kroutí, možná i mírně - vidíme o něco hůře. Téma „sweet spot“ se ohřívá s každým VR brýlemi, čím menší, tím problematičtější je správné nastavení - i když zde opět správné počáteční nastavení pomáhá trochu ho omezit. V případě Vive Pro 2 se však toto téma vrací poměrně často.

- ohřev soupravy

Stejně jako v předchozích brýlích i zde máme „drobný“ problém se zahříváním samotných brýlí. V uvozovkách, protože pro mě osobně to nebyl problém a ani jsem to tolik necítil, ale během našich testů jsem od jiných testerů slyšel, že to bylo pro ně patrné a cítilo se - to nebyl faktor, který způsobil, že hra být přerušen, ale prostě další skutečnost, a stejně jako kabel vinoucí se kolem nohy vyžaduje zmínku.

Testy HTC Vive Pro 2 - co, co, co, co - pár slov o vybavení potřebném ke hraní a také - co jsme hráli?

Ke spuštění Vive Pro 2 potřebujeme spolehlivé a dobré vybavení s přívlastkem „herní“. Zatímco v případě předchozích sad bychom měli možnost kombinovat a zachránit se polovičními takty, nebo jednoduše snížit parametry dané hry, snížit rozlišení - což by se dalo kombinovat (například při testech s Vive Cosmos) , je to zde vysoce nedoporučitelné a v zásadě žádný smysl. Je to, jako bychom si koupili skvělé auto, ale nechali jsme ho jen na příjezdové cestě. Sada Vive Pro 2 svítí - ale aby svítila, potřebuje sílu - v podobě především dobré a vlastně velmi dobré grafické karty. Když jsou zapnuty všechny parametry, tj. 5K + 120Hz, mnoho počítačů jednoduše dostane škytavku a nedokáže to zvládnout. A pokud to není schopen zvládnout, může být zpochybněn smysl nákupu samotné sady, pokud ji nikdy nebudeme moci plně využít.

Procesor i7-10875H

RTX 2070 8G

DDR 8 GB x2

SSD M.2 (PCIe)

Win10

kap. FHD

Pro účely testování jsme obdrželi - s laskavým svolením HTC - vybavení, které dokázalo vytáhnout téma hry na 5K a příslušné osvěžení. Specifikace testovacího stroje jsou připojeny výše. A níže? Níže jsou doporučení výrobce ohledně absolutního minima. Zde stojí za zmínku, že jsem se také uchýlil k pohledu na to, na čem byla hra testována mezi ostatními redakcemi - převládaly zde celkem výkonné stroje za předpokladu dokonce velkého přebytku dostupného výkonu, např. S ​​GeForce 3090 na palubě. Ale opět jsme dostat se do určitého bodu - abychom to všechno pozvedli a získali plnou a plynulou hru, která zajistí nejlepší zážitek, který z této sady můžeme získat - potřebujeme docela účinný stroj, do kterého musíme investovat dalších dobrých několik tisíc zlotých . Pokud sníme o sadě 3070/3080/3090 na palubě nebo trochu staré, ale v souladu s doporučeními 2070/2080, mluvíme již o nákladech (při současných cenách grafických karet, které nepomáhají) rovných asi 7 až dokonce 15 tisíc zlotých. A je to pro samotný počítač.

Hardwarové požadavky Vive Pro 2, zdroj - HTC

Jak bylo na tom vybavení, které jsme měli? No překvapivě dobře. Kromě drobných neshod s LinkBoxem, o kterých jsme se zmínili dříve, držel statečně většinu titulů. Když byl vhozen do docela hlubokých vod, tedy Half Life: Alyx při max. Nastavení a rozlišení, zažil těžší chvíle, ale statečně je vydržel. Hratelnost byla plynulá, místy měla mírné výkyvy, ale během testů ji hodnotíme kladně. Můžete však také pochopit, proč se někteří lidé rozhodli použít výkonnější zařízení - celé se to zkrátka chovalo ještě plynuleji a nepůsobil dojem, že by to pro zařízení byla velká výzva.

Za zmínku také stojí nová technologie DSC pro sady VR - Digital Stream Compression. Samotná technologie je na trhu již nějakou dobu, ale díky spolupráci HTC s AMD a NVIDIA byla poprvé vhozena do sad virtuální reality. Aniž bychom se zabývali příliš technickými detaily, jedná se o metodu komprese videa, která vám umožňuje zachovat maximální kvalitu obrazu při přenosu při respektování limitů DisplayPort 1.2. Jednoduše - zajistí spolupráci s více grafickými kartami.

Můžete si přečíst více o samotné technologii, včetně na vývojářském blogu NVIDIA - tady. - klikni

Co jsme hráli? Některé skvělé tituly, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Chernobyl VR - (trailer zde) - jen pro zajímavost, statická hra, která zabere 20-30 minut, procházka po zóně černobylské katastrofy

Kromě toho o tom budete potřebovat vědět víc.

Trials on Tatooine - (trailer zde) - několik minut dlouhé demo hry, které ukazuje nás, mladé adepty Jedi na pouštní planetě, ve světě hvězdných válek, které známe mnoha - celá hra trvá doslova 5-6 minut, ale stojí za to ji nainstalovat

- několik minut dlouhé demo hry, které ukazuje nás, mladé adepty Jedi na pouštní planetě, ve světě hvězdných válek, které známe mnoha - celá hra trvá doslova 5-6 minut, ale stojí za to ji nainstalovat Sprint Vector - (trailer) - velmi dynamická hra, pestré barvy, rychlá akce, pohyb, z kterého se vám točí hlava - VR zde opravdu září. Ve hře závodíme na kolečkových bruslích a zrychlujeme na značnou rychlost - k tomu musíme vynaložit značné fyzické úsilí - skutečné. Zde můžete před relací připojit Stravu nebo jinou aplikaci a vyzkoušet svou sílu.

Half Life: Alyx - (trailer zde) - aktuálně dle mého názoru - a nejen - nejlepší titul představující možnosti virtuální reality v celé své kráse.

- aktuálně dle mého názoru - a nejen - nejlepší titul představující možnosti virtuální reality v celé své kráse. Beat Saber - (trailer) - klasický, nesmrtelný název pomalu. Stručně řečeno, tato hra by se dala popsat jako řezání barevných krabic obrovským světelným mečem do rytmu elektronické hudby. Zní to prozaicky, a přesto je to pro mnohé oblíbený způsob, jak trávit čas s VR - také jeden z lepších titulů, které ve VR vznikly, docela dynamický, trochu se unavíme.

- klasický, nesmrtelný název pomalu. Stručně řečeno, tato hra by se dala popsat jako řezání barevných krabic obrovským světelným mečem do rytmu elektronické hudby. Zní to prozaicky, a přesto je to pro mnohé oblíbený způsob, jak trávit čas s VR - také jeden z lepších titulů, které ve VR vznikly, docela dynamický, trochu se unavíme. Superhot - (trailer) - jedna z nejslavnějších her polského studia, ve které je naším úkolem bojovat, používat prvky prostředí, brát v úvahu úplně ... různé mechaniky, které vládnou času

Write a Comment