Brýle pro virtuální realitu
První dojmy s brýlemi Homido Grab (září 2017)
Toužíte mít brýle pro mobilní virtuální realitu? Chcete-li zažít nejjednodušší variantu virtuální reality, kterou umožňují speciální headsety do kterých vložíte mobilní telefon se zapnutými aplikacemi pro virtuální realitu, pak doporučuji si otestovat kompatibilitu Vašeho mobilního telefonu s brýlemi značky, která Vás zaujala například na
Níže popisuji mou zkušenost z roku 2016 s brýlemi Homido, jejichž kompatibilitu najdete na
V každém případě se potřebujete zorientovat v parametrech a klíčových slovech popisů:
kompatibilita kompatibilní zařízení použitelné
displeje 4,7" - 5,5"
kvalita čoček = vidění
gyroskop gyroskopem
nastavitelná vzdálenost mezi čočkami
vestavěný bluetooth ovladač
sluchátka
dvojitým / trojitým nastavením čoček
vhodné i pro použití s dioptrickými brýlemi
možnosti nastavení ohniskové vzdálenosti
To jsou jedny z hlavních pojmů, které potřebujete zvážit. Velmi může pomoci, když si dáte vyhledat a obarvit to, co je pro Vás důležité pomocí funkce CTRL + F (Control) ve Windows anebo CMD (Command) v iOS.
Jak už jsem zmínil, tak brýle do kterých se zasouvá mobilní telefon a napodobuje virtuální realitu, ty za VR nepovažuji. Je to z hlediska virtuálnosti minimálně o dvě třídy slabší než zážitek v HTC Vive. No a o další tři třídy dolů za hry.
Moje první brýle jsem koupil v Alza a šlo o rozšířené a dobře hodnocené brýle Homido. Rozčarování přišlo nikoli z brýlí, ale z aplikací, kterých je spousta, ale jejichž kvalita je dost mizerná a leckdy jde jen o vylepšení 360 stupňových videí.
Chcete-li získat kvalitní brýle za málo peněz a tak si otestovat, zda má smysl se o tuto napodobeninou VR zabývat, doporučuji si zajít do kreativní prodejny Tiger, kde aktuálně mají levné a přitom kvalitní brýle asi za 250,- Kč - takřka ekvivalentní ( byť levnější vzhled - plast, menší odolnost, bez luxusního pouzdra ) osmkrát dražšímu Homido. Anebo si v Tigeru kupte za 50, levné papírové brýle typu cardboard - čočky a karton. Ty však budete muset pořád držet rukama před obličejem, takže to zvažte. Pokud prodejna Tiger ve vašem okolí není, pak se podívejte na Alza, kde si můžete vybrat brýle speciálně pro velikost mobilu, který máte a navíc si tam můžete na ně přečíst recenze.
O brýlích to opravdu není, slabší jsou zatím hry, které jen na pár minut zaplní telefon a následně je smažete. Takže si asi dokážete představit, jak jsem se cítil, když jsem koupil Homido za skoro dva tisíce a zažíval situace:
stahuji > hraju > mažu, stahuji > hraju > mažu, a to za deset minut i vícekrát.
Velmi často se mi z aplikací pro mobily točila hlava - něco, co jsem s HTC Vive prakticky nezažil.
Pokus vylepšit zkušenost koupí předpokládaně kvalitnější hry mou zkušenost oproti bezplatným hrám a aplikacím zásadně nevylepšil. Ještě asi dvakrát v týdnu jsem se k tomu vrátil a pak brýle odložil.
Zásadní hernost tedy není a to i když se občas objeví zajímavá hra jako In Mind. Je to zatím jen o pár minutách hraní, které se po pár opakováních stane málo zajímavé.
Někteří lidé však chtějí otestovat, co to ta virtuální realita je a pak je smyslupné se zorientovat. Doba se mění a můžete narazit i na velmi zajímavé zážitky. Někteří lidé chtějí nejen hrát, ale sledovat 3D virtuální filmy či 360 stupňové fotografie z youtube a podobně. To už se pak dá leccos najít.
Write a Comment