Recenze: Honor Band 4 – levný, ale šikovný

Netrpělivě očekáván je příchod fitness náramku Band 4 od společnosti Honor. Novinka má totiž hned několik zajímavých předností, díky které by měla utéct konkurenci. My jsme již přístroj důkladně otestovali.

Honor je relativně mladá značka chytrých telefonů, která vznikla teprve před pár lety. Za tu dobu si však stihla vybudovat poměrně slušné renomé, a to především díky přístrojům se skvělým poměrem cena/výkon, které navíc často nabízejí i velmi líbivý vzhled. To je i případ nedávno představeného smartphonu Honor 8X, který jsme měli již možnost důkladně otestovat. Druhou novinkou, která si odbyla premiéru po boku nového Xka, je právě chytrý náramek Band 4. A ten se zaměříme v následujících řádcích.

Honor Band 4

Technické parametry

Testovaný model: Honor Band 4 Crius, Midnight Navy

Displej: dotykový OLED s úhlopříčkou 0,95", rozlišení 240 × 120 px

Vodotěsnost: do 50 metrů - 5ATM

Senzory a funkce: Monitor spánku, senzor srdečního tepu, G-senzor, krokoměr

Konektivita: Bluetooth

Kapacita baterie: 100 mAh

Rozměry trackeru: 43 x 17,2 x 11,5 mm

Hmotnost: 23 g

Obsah balení

Fitness náramek od společnosti Honor dorazil do redakce ve světlemodré kartónové krabičce, na jejíž čelní straně je vyobrazen hlavní hrdina dnešní recenze. Balení je jen nepatrně větší než hlavní hrdina dnešní recenze – tak akorát, aby se do něj vešlo všechno dodávané příslušenství. Konkrétně je řeč o nabíjecí kolébce, USB kabelu a návodu k použití.

Balení produktu

Dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Pozornější čtenáři si patrně již na úvodní fotografii tohoto článku všimnuli, že náramek Honor Band 4 se nabízí v celé řadě barevných kombinací. Konkrétně je v našem obchodě možné zakoupit námořní modrou, korálově růžovou a černou v odstínech meteoritu. My jsme měli možnost testovat první zmiňovanou variantu, kterou ocení především pánské publikum.

Ve všech třech barevných variantách je nicméně základna vyvedena v odstínech černé barvy. Rozdílné zbarvení mají tedy vždy pásky, které jsou vyměnitelné. Design hodinek tak budou majitelé po dokoupení dalších pásků moci snadno měnit.

Hlavní část hodinek zabírá OLED displej, tlačítka byste však na těle zařízení hledali marně. Vše se totiž ovládá pomocí dotykového displeje, pod kterým se ukrývá dotykový senzor imitující klasické domovské tlačítko.

Hlavní část obsahující elektroniku působí velmi bytelným dojmem, byť je prakticky celá základna obsahující elektroniku vyrobena z plastu. Ve spodní části si pozornější čtenáři na snímcích níže všimnou jistě také integrovaného senzoru pro snímání srdečního tepu.

Honor Band 4 je odolný proti vodě, a to až do 50 metrů (5ATM). Nevadí mu tedy pot, déšť, stříkající voda, ale stejně tak je s ním možné plavat a potápět se, což jsme v praxi vyzkoušeli. Slícování jednotlivých částí nemáme co vytknout, korektně na sebe doléhají, nikde se neprohýbají, ani nevržou. Kvalita zpracování se tak drží na velmi vysoké úrovni, a to navzdory příznivější cenovce.

Náramek Honor Band 4

Novinka je poměrně kompaktní

Detailní pohled na protilehlou stranu náramku, tlačítka byste na bočnicích hledali marně

Řemínek je vyroben ze silikonu

Detailní pohled na zapínání náramku

Ve spodní části se nachází senzor

Stačí vytáhnout pojistku…

…a náramek řemínek je možné oddělit od základy

Takto vypadá zmiňovaná pojistka

Detailní pohled na úchytný mechanizmus řemínků

Ergonomie se povedla

Fitness náramek od společnosti Honor nabízí v praxi velmi příjemnou ergonomii. To je do určité míry zásluha samotného trackeru, který je velmi kompaktní. Jeho rozměry jsou 43 x 17,2 x 11,5 mm a hmotnost činí 23 g. Také ze samotného pásku je patrné, že výrobce kladl na ergonomii velký důraz – na obou částek náramku totiž udělal dostatek oček pro uchytávání, které slouží zároveň pro lepší odvětrávání. Prakticky nikdy se vám tak nestane, že by se vám zbytečně nadmíru potila ruka, jak tomu u některých konkurentů bohužel je.

Silikonový povrch náramku je velice příjemný na dotek, díky čemuž tento materiál příjemně působil i při nošení. Navíc má silikon jednu nepopiratelnou přednost – i pokud nechcete náramek příliš utahovat, korektně drží na ruce a nijak se neprotáčí.

Sluší se také podotknout, že pásky jsou výměnné. Snadno je tedy v případě poškození můžete vyměnit. A výměna je pochopitelně možná i v případě, kdy jednoduše toužíte po jiné barvě náramku.Mimochodem díky symetrickému tvaru je možné prohodit i zapínání z jedné strany na druhou. Přizpůsobit náramek si tak uživatel může pohodlně na pravou i levou ruku. Za ergonomii si tedy testovaný kousek rozhodně zaslouží rozhodně pochvalu.

Náramek je velmi tenký

Na ruce nevystupuje ani příliš do výšky

Detailní pohled na uchycení náramku

Díky otvorům se ruka prakticky nikdy nepotí

Možností nastavení délky má náramek více než dost

Instalace a první konfigurace

Instalace obslužného softwaru Huawei Health (nutné stáhnout z Google Play) je velice jednoduchá, stejně jako první konfigurace náramku. Mimochodem majitelé chytrých telefonů od společností Honor a Huawei mají tento program pro monitorování denních aktivit již předinstalovaný. Aplikaci je nicméně možné nainstalovat také na smartphony konkurenčních výrobců s operačním systémem Android.

Po instalaci je nutné nastavit některé parametry o uživateli, především tedy jeho hmotnost a výšku, případně rovnou nastavit požadované cíle denních aktivit. Nás nicméně v obslužném programu bude v souvislosti s náramkem nejvíce zajímat znaménko Plus v pravém horním rohu. Prostřednictvím něj se totiž Band 4 spáruje s chytrým telefonem. Využívá se k tomu bezdrátová technologie Bluetooth, nicméně aplikace Huawei Health se o všechno postará sama.

Jak probíhá spárování krok za krokem se můžete podívat na snímcích níže. Mimochodem náramek jsme testovali společně s nedávno recenzovaným chytrým telefonem Honor 8X.

Aplikace Huawei Health; Přidání zařízení pomocí znaménka plus

Dále je nutné vybrat Honor Band 4

Průvodce párováním uživatele detailně informuje o tom, k jakým datům bude mít aplikace přístup, což je zároveň poslední krok instalace

Hlavní hrdina dnešní recenze společně s chytrým telefonem Honor 8X

Displej a zobrazované režimy

Náramek Honor Band 4 je vybaven OLED dotykovým displejem s úhlopříčkou 0,95“. Rozlišení obrazovky je 240 x 120 pixelů, což není příliš mnoho. Na druhou stranu vyšší rozlišení by mělo velmi nežádoucí dopad na výdrž baterie, a to u fitness náramků není žádoucí. Při pohledu opravdu zblízka si tak opravdu ostrozrací uživatelé mohou všimnou jemného rastru, nicméně to opravdu platí jen při pohledu zblízka.

OLED displej je velmi dobře čitelný i na ostrém slunečním světle, a to platí praktiky o jakémkoliv úhlu náklonu. Obraz se totiž při různých úhlech vůbec nijak nedeformuje, za což si hlavní hrdina dnešní recenze zaslouží jednoznačně pochvalu. Na výběr jsou tři různé designy displeje, jak je vidět koneckonců i na jednom snímku níže.

Na výběr jsou tři designy hlavního ciferníku

Postranní pozorovací úhly

Postranní pozorovací úhly

Nabízené funkce

Když se zadíváme na displej trochu blíže, seznámíme se i s jednotlivými nabídkami – a logicky tedy také funkcemi náramku. Náramek v první řadě během dne sleduje, kolik kroků uděláte. Rozeznávat přitom dovede normální kroky od tzv. „aktivních minut“. To v podstatě znamená, že můžete aktivovat různé sportovní režimy, například běh uvnitř či venku, jízdu na kole, plavání či jiný typ cvičení.

V rámci sportovních aktivit se sluší vyzdvihnout právě plavání – právě této aktivitě jsme se totiž během testů věnovali nejvíce a náramek je tak chytrý, že pozná, jaký styl zrovna plavete. V našem případě dokázal rozlišit mezi prsy a kraulem bezchybně. Na základě získaných údajů náramek spočítá, kolik kalorií se vám podařilo spálit. Přitom hlídá i srdeční tep. Všechna tato data odesílá na připojený chytrý telefon, dosažené cíle nicméně můžete zkontrolovat i přímo na dotykové obrazovce náramku.

Stejně tak je možné prostřednictvím náramku možné přijímat nové zprávy a další důležitá oznámení. To patrně nejzajímavější ve srovnání s konkurencí je ale podpora NFC plateb. Jednoduše tak s náramkem budete moci platit místo karty nebo chytrého telefonu. To je při běhání venku více než praktické, protože s sebou nemusíte nosit žádné další propriety. V praxi jsme nicméně nemohli systém NFC plateb vyzkoušet, neboť jsme testovali ještě předprodukční vzorek. Aktuálně je totiž Band 4 dostupný pouze v rámci předobjednávek a oficiální start prodeje ještě nebyl naplánován.

Náramek dokáže sledovat i spánkové fáze. Díky tomu vás náramek dokáže probudit vibracemi na zápěstí v tu správnou dobu, abyste se během dne necítili zbytečně rozladění a unavení. Vy si v podstatě zvolíte jen nejpozdější čas, ve kterém chcete být vzbuzeni. Náramek pak uživatele vzbudí jemným vibrováním na zápěstí. Ostatní nocležníky v místnosti tak ani při dřívějším vstávání nijak neomezujete. Vibrováním náramek dokáže upozornit například také na to, že jste splnili vámi stanovený denní cíl nebo příchozí hovor.

V nastavení je pak možné najít další užitečné funkce. Nechybí například stopky či možnost najít připojený telefon, náramek jej jednoduše prozvoní. Mimochodem přesnost náramku jsme porovnávali s chytrým telefonem i chytrými hodinkami s logem nakousnutého jablka a všechna testovaná zařízení měřila tep i ušlou vzdálenost shodně.

Ušlé kroky; Nastavení cvičení

Různé sportovní disciplíny

Dosažené cíle

Měření srdečního tepu

Alipay a zprávy

Nastavení

Obslužná aplikace? Všechna data jako na dlani

Pozornější uživatelé se již na snímcích výše patrně všimnuli, že náramek komunikuje s uživatelem anglicky. Vedle toho je k dispozici ještě čínština. Čeština tedy mezi nabízenými jazyky chybí, nicméně komunita například u trojky přinesla podporu češtiny dodatečně. Je tedy velmi pravděpodobné, že stejně tomu bude také u čtyčky.

Samotná obslužná aplikace je nicméně již v češtině. A to je důležité, neboť v ní se zobrazuje daleko více informací a je k dispozici daleko více nastavení než na samotném náramku. V první řadě má tedy uživatel přehledné statistiky o tom, čeho během používání náramku dosáhl. V grafech se zaznamenávají dosažené cíle, ale například i výsledky měření tepu a spánkové fáze.

Nastavovat je v obslužné aplikaci možné také velice užitečné notifikace. Náramek totiž uživatele dokáže upozornit nejen na dosažené cíle a došlé SMS zprávy, ale na notifikace prakticky jakýchkoliv aplikací. Díky tomu se můžete nechat informovat o událostech v kalendáři, ale například také různých her a výukových programů.

V obslužném softwaru je toho možné nastavovat samozřejmě daleko více. Například i to, zda náramek může přistupovat k informacím o počasí, zda se má probudit při zvednutí zápěstí a konečně zda máte posunout na další obrazovku pouhým otočením zápěstí. To se mimochodem velmi hodí právě u plavání, kdy dotykovou obrazovku pokrývá voda. Prostřednictvím programu Huawei Health je možné také aktualizovat firmware náramku.

Aplikace Huawei Health a informace o připojeném náramku

Sledování aktivit

Monitoring srdečního tepu

Sledování spánku a informace o počasí

Chytrý budík

Nastavení notifikací a dalších funkcí

Výdrž baterie

Chytré telefony jsme si zvykli nabíjet prakticky každý den, u fitness náramků naštěstí nic podobného nehrozí. Ty se bez elektrické zásuvky obejdou klidně i několik dní. A přesně to je i případ modelu Honor Band 4, ten se bez nabíječky obejde celé dva týdny (14 dní). Pouze v ojedinělých případech, kdy bude fitness náramek velmi často vibrovat a bude neustále aktivní měření srdečního tepu, může výdrž o pár dní klesnout. I tak jde ale stále o nadprůměrnou hodnotu.

Počítat je nicméně nutné s tím, že nabíjení probíhá pomocí speciální kolébky. Tu je nutné nacvaknout na spodní stranu hodinek, na což je potřeba vynaložit trochu více síly. Kolébka se poté připojí k nabíječce nebo počítači klasickým microUSB kabelem, ten je součástí balení.

Nabíjecí kolébka

Kolébka nacvaknutá na náramku

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ kompaktní rozměry

+ dobře čitelný displej na slunci

+ množství sledovaných aktivit

+ nadprůměrná výdrž

+ NFC platby

- náramek nekomunikuje s uživatelem česky, obslužná aplikace nicméně ano

- zatím pouze v rámci předobjednávky

- plastová konstrukce není tak odolná jako kovová

- předchůdce s pořadovým číslem tři nabízí podobné funkce a je ještě o pár stokorun levnější

Honor Band 4

Závěrečné hodnocení

Honor Band 4 jasně ukazuje, že i levné fitness náramky toho umí opravdu hodně. Poměr cena/výkon je totiž u této novinky zajímavý. Čtyřka zaujme především krásně čitelným OLED displejem, množstvím sledovaných aktivit a v neposlední řadě také nadprůměrnou výdrží. Třešničkou na dortu je pak podpora NFC plateb.

To chci

Write a Comment