Rozdíl mezi virtuální realitou a rozšířenou realitou
7 nejlepších technologií, které pohánějí metaverzum
TL;DR
Metaverzum je koncept 3D digitálního světa. Skládá se z virtuálních prostor, které můžete prozkoumávat pomocí vytvořeného avatara. V metaverzu můžete hrát hry, nakupovat, trávit čas s přáteli ve virtuální kavárně, pracovat s kolegy ve virtuální kanceláři a mnoho dalšího. Některé videohry a pracovní socializační nástroje již do svých ekosystémů implementovaly určité prvky metaverza.
Kryptoměnové projekty jako Decentraland a The Sandbox už svůj digitální svět spustily. Koncept metaverza je však relativně nový, takže většina jeho funkcí je stále ve vývoji. Své verze metaverza začaly vytvářet také společnosti jako Facebook (nyní Meta), Microsoft a Nvidia.
Aby mohly technologické společnosti nabídnout pohlcující virtuální zážitek v metaverzu, využívají k vývoji 3D světa nejmodernější technologie. Mezi tyto technologie patří blockchain, rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR), 3D rekonstrukce, umělá inteligence (AI) a Internet věcí (IoT).
Úvod
S myšlenkou metaverza přišel Neal Stephenson v roce 1992. Jeho sci-fi román Snow Crash představil online svět, kde by lidé mohli používat digitální avatary k prozkoumávání a úniku ze skutečného světa. O desetiletí později začaly velké technologické společnosti budovat vlastní verze futuristického metaverza. Co je metaverzum a jak k němu přistupují velké technologické společnosti?
Co je metaverzum?
Metaverzum je koncept online 3D digitálního světa s virtuálními pozemky a objekty. Představte si svět, ve kterém můžete pracovat na dálku, navštěvovat virtuální muzea a prohlížet si nejnovější umělecká díla nebo se připojit k fanouškům rockové kapely na virtuálním koncertě, a to vše z pohodlí domova.
Projekty Axie Infinity, The Sandbox a Decentraland již použily určité aspekty metaverza, aby přenesly více prvků našeho života do online světů. Metaverza jsou však stále ve vývoji. Nikdo neví, zda bude existovat jen jedno velké všeobjímající metaverzum, nebo více metaverz, kterými můžete cestovat.
Očekává se, že s dalším rozvojem se tato myšlenka rozšíří i mimo videohry a platformy sociálních médií. Práce na dálku, decentralizovaná správa a digitální identita jsou jen některé z potenciálních funkcí, které může metaverzum podporovat. Může se také stát vícerozměrnějším prostřednictvím připojených náhlavních souprav a brýlí pro virtuální realitu, takže uživatelé mohou skutečně fyzicky chodit a prozkoumávat 3D prostory.
Nejnovější vývoj metaverza
Když Facebook v říjnu 2021 změnil svůj název na Meta, stalo se metaverzum novým oblíbeným slovem. Aby byl gigant sociálních médií v souladu se svým rebrandingem, nalil prostředky do nové divize nazvané Reality Labs, která má v roce 2021 investovat nejméně 10 miliard dolarů. Cílem je vyvíjet obsah, software a také náhlavní soupravy pro rozšířenou realitu a virtuální realitu, které budou podle generálního ředitele Marka Zuckerberga v budoucnu stejně rozšířené jako chytré telefony.
Rovněž pandemie COVID-19 urychlila zájem o vývoj metaverz. S tím, jak stále více lidí začalo pracovat na dálku, vzrostla poptávka po interaktivnějších způsobech komunikace s ostatními. Na vzestupu jsou virtuální 3D prostory, které umožňují spolupracovníkům připojit se ke schůzkám, domlouvat se a spolupracovat. Příkladem je Microsoft Mesh představený v listopadu 2021. Nabízí pohlcující prostory, v nichž se uživatelé mohou stýkat a spolupracovat pomocí svých avatarů, díky čemuž jsou schůzky týmu na dálku poutavější a zábavnější.
Některé online hry také využívají metaverzum. Mobilní hra Pokémon Go s rozšířenou realitou jako jedna z prvních využila tento koncept a umožnila hráčům lovit virtuální Pokémony v reálném světě pomocí aplikace pro chytré telefony. Fortnite, další populární hra, rozšířila svůj produkt o různé aktivity uvnitř svého digitálního světa, včetně pořádání značkových akcí a koncertů.
Kromě sociálních médií a herních platforem otevřely technologické společnosti jako Nvidia nové možnosti ve virtuálních světech. Nvidia Omniverse je otevřená platforma určená k propojování 3D prostorů do sdíleného vesmíru, která usnadňuje virtuální spolupráci mezi inženýry, designéry a tvůrci. V současné době se využívá v různých průmyslových odvětvích. Například společnost BMW Group využívá Omniverse ke zkrácení doby výroby a zlepšení kvality výrobků pomocí inteligentní výroby.
Klíčové technologie, které pohánějí metaverzum
Aby byl zážitek z metaverza ještě více pohlcující, využívají společnosti k realizaci 3D světa nejmodernější technologie, jako je blockchain, rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR), 3D rekonstrukce, umělá inteligence (AI) a Internet věcí (IoT).
Blockchain a kryptoměny
Technologie blockchainu poskytuje decentralizované a transparentní řešení pro digitální prokázání vlastnictví, digitální sběratelství, převod hodnoty, správu, dostupnost a interoperabilitu. Kryptoměny umožňují uživatelům převádět hodnotu a zároveň pracovat a komunikovat ve 3D digitálním světě.
Kryptoměny lze například používat k nákupu virtuálních pozemků v Decentralandu . Hráči si mohou za herní kryptoměnu MANA zakoupit pozemky o rozměrech 16x16 metrů ve formě nezaměnitelných tokenů (NFT) . S podporou technologie blockchainu lze vlastnictví těchto virtuálních pozemků určit a zabezpečit.
V budoucnu může kryptoměna potenciálně motivovat lidi, aby v metaverzu skutečně pracovali. Jak bude přibývat společností, které své kanceláře přenášejí online pro práci na dálku, mohli bychom se dočkat nabídky pracovních míst souvisejících s metaverzem.
Podrobnější popis těchto oblastí najdete v článku Co je metaverzum?
Rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR)
Rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR) nám mohou poskytnout pohlcující a poutavý 3D zážitek. Jsou to naše vstupní body do virtuálního světa. Jaký je však rozdíl mezi AR a VR?
Rozšířená realita využívá digitální vizuální prvky a znaky k přetváření reálného světa. Je dostupnější než VR a lze ji používat téměř na každém chytrém telefonu nebo digitálním zařízení s kamerou. Prostřednictvím aplikací AR si uživatelé mohou prohlížet své okolí pomocí interaktivních digitálních vizuálů, podobně jako je tomu v mobilní hře Pokémon GO. Když hráči otevřou kameru na svém telefonu, mohou vidět Pokémony v reálném prostředí.
VR funguje jinak. Podobně jako koncept metaverza vytváří virtuální prostředí vytvořené výhradně počítačem. Uživatelé ho pak mohou prozkoumávat pomocí náhlavních souprav VR, rukavic a senzorů.
Způsob, jakým AR a VR fungují, ukazuje raný model metaverza. VR již vytváří digitální svět, který zahrnuje fiktivní vizuální obsah. S tím, jak bude její technologie vyspělejší, může VR rozšiřovat zážitek z metaverza o fyzické simulace pomocí zařízení VR. Uživatelé budou moci cítit, slyšet a komunikovat s lidmi z jiných částí světa. Vzhledem k mohutné medializaci metaverza můžeme očekávat, že v blízké budoucnosti bude stále více společností investovat do vývoje zařízení AR a VR zabývajících se metaverzem.
Umělá inteligence (AI)
Umělá inteligence (AI) se v posledních letech hojně uplatňuje v našem životě: při plánování obchodních strategií, rozhodování, rozpoznávání obličejů, rychlejších výpočtech a dalších činnostech. V poslední době se odborníci na umělou inteligenci zabývají možnostmi využití umělé inteligence při vytváření pohlcujících metaverz.
AI má potenciál zpracovávat velké množství dat rychlostí blesku. V kombinaci s technikami strojového učení se algoritmy AI mohou učit z předchozích iterací, zohledňovat historická data a přicházet s jedinečnými výstupy a poznatky.
V rámci metaverza lze umělou inteligenci použít na nehratelné postavy (NPC) v různých scénářích. NPC existují téměř v každé hře; jsou součástí herního prostředí, které je navrženo tak, aby reagovalo a odpovídalo na akce hráčů. Díky schopnostem AI zpracovávat data lze NPC umísťovat napříč 3D prostorem tak, aby usnadňovaly realistické rozhovory s uživateli nebo plnily jiné specifické úkoly. Na rozdíl od lidského uživatele může NPC s umělou inteligencí běžet samostatně a využívat ji mohou miliony hráčů najednou. Může také fungovat v několika různých jazycích.
Dalším potenciálním využitím umělé inteligence je vytváření avatarů v metaverzu. AI enginy lze používat k analýze 2D obrázků nebo 3D skenů a generovat tak avatary, kteří vypadají realističtěji a přesněji. Aby byl proces dynamičtější, lze AI využít také k vytváření různých výrazů obličeje, účesů, oblečení a rysů, které vylepšují námi vytvořené digitální osoby.
3D rekonstrukce
Ačkoli se nejedná o novou technologii, využití 3D rekonstrukce během pandemie rostlo, zejména v realitním průmyslu, protože lockdowny bránily potenciálním kupujícím v osobní prohlídce nemovitostí. Některé agentury proto používaly technologii 3D rekonstrukce k vytváření virtuálních prohlídek nemovitostí. Podobně jako v metaverzu, který jsme si představovali, si kupující mohli prohlédnout potenciální nové domy odkudkoli a provést nákup, aniž by vstoupili dovnitř.
Jedním z úkolů metaverza je vytvořit digitální prostředí, které se bude co nejvíce podobat našemu reálnému světu. Pomocí 3D rekonstrukce lze vytvořit realisticky a přirozeně vypadající prostory. Prostřednictvím speciálních 3D kamer můžeme přenést náš svět do online prostoru vykreslením přesných fotorealistických 3D modelů budov, fyzických míst a objektů. Prostorová 3D data a fotografie v rozlišení 4K HD jsou poté předány počítačům, které je zpracují a vytvoří virtuální repliku v metaverzu, kterou si uživatelé mohou vyzkoušet. Tyto virtuální repliky objektů fyzického světa lze také označit jako digitální dvojčata.
Internet věcí (IoT)
Koncept Internetu věcí (IoT) byl poprvé představen v roce 1999. Zjednodušeně řečeno, Internet věcí je systém, který využívá všechno v našem fyzickém světě a propojuje to s internetem prostřednictvím senzorů a zařízení. Po připojení k internetu budou mít tato zařízení jedinečný identifikátor a schopnost automaticky odesílat nebo přijímat informace. V současné době internet věcí propojuje termostaty, hlasem ovládané reproduktory, lékařské přístroje a mnoho dalších zařízení s širokou škálou dat.
Jednou z aplikací Internetu věcí v metaverzu je sběr a poskytování dat z fyzického světa. Tím by se zvýšila přesnost digitálních reprezentací. Datové kanály IoT by například mohly měnit způsob fungování některých objektů metaverza na základě aktuálního počasí nebo jiných podmínek.
Zavedení Internetu věcí může plynule propojovat 3D svět s velkým počtem reálných zařízení. To umožňuje vytvářet simulace v reálném čase v metaverzu. Pro další optimalizaci prostředí metaverza by IoT mohl také využívat AI a strojové učení pro správu shromážděných dat.
Výzvy metaverza
Metaverzum je stále v rané fázi vývoje. Mezi jeho výzvy patří ověřování identity a kontrola soukromí. V reálném světě často není obtížné někoho identifikovat. Ale až budou lidé ve svých avatarech procházet digitálním světem, bude obtížné zjistit nebo prokázat, kdo je druhá osoba. Do metaverza by například mohli vstupovat záškodníci nebo dokonce boti, kteří by se vydávali za někoho jiného. Toho by pak mohli využít k poškození reputace nebo k podvodu na ostatních uživatelích.
Další výzvou je ochrana soukromí. Metaverzum se spoléhá na zařízení AR a VR, která nabízejí pohlcující zážitek. Tyto technologie s funkcí kamery a jedinečnými identifikátory by nakonec mohly vést k nežádoucímu úniku osobních informací.
Závěrem
Přestože je metaverzum stále ve vývoji, mnoho společností již zkoumá jeho potenciál. V oblasti kryptoměn stojí za zmínku projekty Decentraland a The Sandbox, ale zapojují se i velké společnosti jako Microsoft, Nvidia a Facebook. S rozvojem technologií rozšířené reality, virtuální reality a umělé inteligence se pravděpodobně v těchto virtuálních světech bez hranic dočkáme nových zajímavých funkcí.
Porozumění VR (virtuální realita) s historií a jak to funguje
Díky rychlému technologickému pokroku jsou lidé také kreativnější a vytvářejí řadu technologií, díky nimž mohou uživatelé cítit virtuální svět realističtější.
Jedna technologie, která je rušnáDiskutována je technologie virtuální reality, která je schopna přivést uživatele odříznuté od skutečného světa a vstoupit do virtuálního světa s řadou ohromujících vizuálních displejů.
Chcete se dozvědět více o technologii virtuální reality? Podívejte se na následující článek, abyste porozuměli VR (Virtual Reality) a jeho historii a jak to funguje.
Definice VR (virtuální realita)
Virtuální realita nebo které se v indonéštině nazývátermín virtuální realita je technologie, která obsahuje počítačové simulace stavu prostředí a způsobuje, že její uživatelé jsou schopni komunikovat s prostředím.
Když se někdo dokončírůzné druhy zařízení virtuální reality, jako by těch pět smyslů bylo skutečně schopno cítit se v tomto prostředí, i když je zařízení odstraněno, bude cítit, že svět je ve skutečnosti jen virtuálním světem, který je velmi podobný realitě.
Systém virtuální reality je obvykle vybavens celou řadou zařízení, která podporují, aby uživatelé cítili větší pocit umělého prostředí, například pomocí náhlavních souprav a různých dalších fyzických vlastností, které závisí na detailech prostředí ve virtuální realitě.
Vývoj virtuální reality
Obecně se VR vyvíjí již nějakou dobu, přesně od počátku 18. století. Zde je zobrazena historie VR od začátku do současnosti.
1800s - Začala se objevovat myšlenka vytvořit alternativní realitu, když se začala objevovat praxe fotografie.
- Začala se objevovat myšlenka vytvořit alternativní realitu, když se začala objevovat praxe fotografie. 1838 - Našel první stereoskop, který k promítání obrazu používá dvě dvojitá zrcadla.
- Našel první stereoskop, který k promítání obrazu používá dvě dvojitá zrcadla. 1839 - Stereoskop byl vyvinut View-Master a poté patentován o století později v roce 1939.
- Stereoskop byl vyvinut View-Master a poté patentován o století později v roce 1939. 1956 - Morton Heilig, který má zkušenosti v oboru Hollywoodský film začněte chtít, aby se lidé cítiliatmosféra je jako vstup do filmu. Je vytvořena simulace Sensorama, díky níž mohou uživatelé cítit atmosféru městského prostředí, jako je jízda na motocyklu. Je již vybaven multisenzorovou stimulací, takže uživatelé mohou vidět silnici, slyšet zvuk motorového motoru, cítit vibrace motoru a cítit motor motoru ve světě, který je navrženou technologií.
- Morton Heilig, který má zkušenosti v oboru Hollywoodský film začněte chtít, aby se lidé cítiliatmosféra je jako vstup do filmu. Je vytvořena simulace Sensorama, díky níž mohou uživatelé cítit atmosféru městského prostředí, jako je jízda na motocyklu. Je již vybaven multisenzorovou stimulací, takže uživatelé mohou vidět silnici, slyšet zvuk motorového motoru, cítit vibrace motoru a cítit motor motoru ve světě, který je navrženou technologií. 1960 - Morton Heilig poté patentoval zařízení zvané Telesphere Mask. Mnoho investorů má pak zájem spolupracovat.
- Morton Heilig poté patentoval zařízení zvané Telesphere Mask. Mnoho investorů má pak zájem spolupracovat. V polovině roku 1980 - Začněte používat výraz „virtuální realita". Je Jaron Lanier, zakladatel společnosti VPL Research kdo začal vyvíjet vybavení virtuální reality, včetně brýlí (brýle) a rukavic, které člověk potřebuje zažít VR.
- Začněte používat výraz „virtuální realita". Je Jaron Lanier, zakladatel společnosti VPL Research kdo začal vyvíjet vybavení virtuální reality, včetně brýlí (brýle) a rukavic, které člověk potřebuje zažít VR. V tuto chvíli - Po šesti desetiletích vyvinutých pomocí investorských fondů si nyní můžete VR těžit z výhodných cen za použití vysoce kvalitního a snadno přístupného vybavení.
Jak funguje virtuální realita (VR)
Virtuální realita funguje manipulací mozkulidé tak, aby cítili různé virtuální věci, které se cítí jako skutečná věc. Virtuální realita je ve skutečnosti procesem mazání skutečného světa kolem lidí, což vede k tomu, že se uživatel cítí veden ke vstupu do virtuálního světa, který je zcela mimo kontakt se skutečným světem.
K tomu, aby to bylo možné, bylo rozhodně nutnérůzná vylepšení. Přinejmenším, pokud se chcete cítit ve světě virtuální reality, pak potřebujete náhlavní soupravu VR, jako je to, co se nyní na trhu běžně nachází, je Oculus Rift nebo Samsung Gear VR.
V běžném pohledu je tato VR sluchátka tvarovanájako potápěčské brýle, ale s uzavřenou čočkou. Sekce podobná potápění se nazývá VR box, což je místo, kam můžete umístit smartphone, který funguje tak, aby promítal virtuální obraz. VR, který používá tento smartphone, je standardní verzí zařízení VR.
Na rozdíl od například náhlavní soupravy VR, která již používá pokročilé technologie, jako je Oculus Rift, již nepoužívá smartphone, ale již existuje obrazovka, která zobrazuje videa a obrázky virtuální reality, které lze také připojit k počítači pomocí Bluetooth.
Souprava VR obsahuje také sluchátka propřidejte zvukové efekty a také zařízení v ruce (joystick) připojená k headsetu VR k dalšímu posílení interakce mezi uživateli a věcmi ve virtuálním světě, který bude zadán. Po připojení náhlavní soupravy VR může uživatel cítit, že realita kolem něj mizí a mění se ve virtuální svět. Například Oculus Rift využívá dva displeje, které se promítají do očí uživatele. Oba pohledy pak mozek kombinuje, aby vytvořil trojrozměrné obrazy, díky nimž se uživatel bude cítit, jako by byl virtuální svět před ním.
Když jste ve virtuálním světě,Uživatelé si mohou prohlížet virtuální obrázky s neomezeným pozorovacím úhlem: do stran, zpět, nahoru, dolů, až do 360 stupňů. Typy virtuálních světů, které mohou uživatelé zadat, jsou velmi rozmanité druhy, od her, vidět život v lese, dokonce i svět virtuální akce což vyžaduje, aby se uživatelé při používání VR aktivně pohybovali.
Rozdíl mezi virtuální realitou a rozšířenou realitou
I když oba uživatelé cítívirtuální svět, ale VR a AR mají docela jemné rozdíly. Virtuální realita funguje přerušením kontaktu s lidskými smysly se skutečným světem, zatímco rozšířená realita funguje kombinací skutečného světa a virtuálního světa.
Uživatelé VR potřebují speciální zařízenímůže zcela eliminovat okolní skutečný svět, zatímco rozšířená realita vyžaduje, aby smartphone mohl běžet pouze smartphone. Jednoduchým příkladem rozšířené reality je hra Pokemon Go který se před nějakou dobou rozkvět. Chcete-li si ji zahrát, uživatelé musí vydělávat pouze na chytrý telefon, který pak může spojit skutečný svět s virtuálním světem obsahujícím různé Pokémony.
Toto je úplné vysvětlení porozumění VR spolu s tím, jak to funguje, a stručná historie toho, jak se tento VR může objevit. Doufejme, že výskyt VR stále roste a může podporovat lidské činnosti.
Rozdíl mezi virtuální realitou a rozšířenou realitou
Klíčový rozdíl: Základním rozdílem mezi virtuální skutečností a rozšířenou skutečností je skutečnost, že ve virtuální realitě jdeme do virtuálního světa, zatímco ve zvýšené realitě přivedeme virtuální svět do reálného světa.
Abychom porozuměli rozdílu mezi virtuální realitou a rozšířenou skutečností, musíme je nejprve porozumět individuálně. Virtuální realita odkazuje na technologii, která umožňuje použití softwaru k obnově prostředí, které replikuje realitu. V podstatě je to simulace, která dovoluje člověku znovu vytvořit realitu tak, jak si zvolí.
Zvětšená realita je naopak poněkud odlišná. Cílem je rozšiřovat realitu s virtuálními prvky. V podstatě to spojuje realitu a virtuální realitu dohromady tím, že spustí software pro přidání virtuálních prvků do naší reality. Příklad: Pokémon Go, kde je Pokémon vidět v našem světě a realitě při pohledu přes specifické filtry, například přes mobilní telefon.
Základním rozdílem mezi virtuální skutečností a rozšířenou skutečností je to, že ve virtuální realitě jdeme do virtuálního světa, zatímco v augmented reality přivedeme virtuální svět do reálného světa.
Lze říci, že rozšířená realita je něco mezi skutečným světem a virtuální realitou. Reálný svět je to, kde jsme, zatímco virtuální realita je vytvoření úplně virtuálního světa. Rozšířená realita je něco mezi tím, kde se skutečný svět setká s prvky virtuálního světa.
Srovnání mezi virtuální realitou a rozšířenou skutečností:
Virtuální realita Zvětšená realita Definice (Oxfordské slovníky) Počítačově generovaná simulace trojrozměrného obrazu nebo prostředí, s nimiž může osoba, která používala speciální elektronické zařízení, působit zdánlivě skutečně nebo fyzicky, jako například helma s obrazovkou uvnitř nebo rukavice vybavené čidly. Technologie, která překrývá obraz vytvořený počítačem v pohledu uživatele na skutečný svět, čímž poskytuje kompozitní pohled. Popis Používá software pro vytváření realistických obrázků, zvuků a dalších pocitů, které replikují skutečné prostředí Živý přímý nebo nepřímý pohled na fyzické prostředí v reálném světě, jehož prvky jsou doplněny (nebo doplněny) počítačem generovaným senzorickým vstupem, jako jsou zvukové, obrazové, grafické nebo GPS údaje. Tvorba Vytváří zcela umělé prostředí Používá stávající prostředí a překrývá nové informace nad ním. Zařízení potřebné k použití VR brýle, headset a telefon Vysoký konec může vyžadovat použití herního PC a obtékání displejů, skutečných místností doplněných opotřebitelnými počítači a haptických zařízení, které vám umožňují cítit zobrazení obrázků. Jen telefon ve většině scénářů Příklady Matrix, VR brýle Displeje Google Glass, čelní sklo, displej helmy Iron Man, Pokémon Go
Reference: Oxfordské slovníky (VR a AR), WhatIs (VR a AR), Tech časů Zdvořilost:
Write a Comment