Virtuální realita je příležitostí i výzvou pro různá odvětví
Takto by mohl vypadat chystaný AR/VR headset od Applu
O Applu se šušká ledacos. Jednou takovou zprávou je údajná práce na headsetu pro virtuální realitu. Jak už to za podobných situací bývá, každého stébla se chytnou designéři, kteří nám nabídnou svůj pohled na věc. To platí i o vývojáři Antonio De Rosovi, který vyhotovil skvěle vypadající model záhadného zařízení.
Náhlavní set pojmenoval jako Apple View, byť o tomto názvu se nikdy nespekulovalo. Pokud tedy Apple zařízení někdy představí, pravděpodobně se bude jmenovat zcela jinak. Model vytvořený De Rosou je skutečně do detailu provedený. Je nutné ovšem zmínit, že východiskem je skica poskytnutá webem The Information, který tvrdil, že ke konci minulého roku viděl interní obrázky přímo z Applu, které zobrazovaly prototyp v pozdní fázi. Pokud je tedy tato skica relevantním zdrojem, dává nám render designéra, který můžete vidět na boku tohoto odstavce, dobrý pohled na možnou podobu výsledného produktu. Původní zpráva popisovala headset jakožto elegantní zakřivené zařízení připevněné k obličeji síťovým materiálem. Čelenky by potom měly být nabízeny v různých barevných variantách.
Původní zprávy také hovořily o značném množství fotoaparátů, což designér taktéž do svého konceptu zahrnul. Rovněž se spekulovalo o přítomnosti LiDAR. Fotoaparáty by mohly být použity ke snímání skutečného světa a promítat jakousi „smíšenou realitu“. Hlavními funkcemi by, kromě zobrazování 3D prostředí, měly být sledování videí, AR a překrývání obrázků. Apple taktéž vlastní několik patentů na brýle, které by mohly promítat informace do skutečného světa. Tedy pohlédnete například na památku a vyjede vám okno s historickými podrobnostmi. Této funkce by se ale Apple View dočkat nemělo. Uvnitř zařízení by se mohly dle konceptu nacházet dva 8K displeje s pokročilou technologií sledování očí. Že Apple zařízení z prostředí rozšířené reality chystá tvrdil už i Ming-Chi Kuo. Pokud se tak stane, počítá se s cenou okolo 3 tisíc dolarů. Co na koncept říkáte?
Čínský debut v Metaverse – trendy, které je třeba sledovat
17.06.2022 | CzechTrade
Čínské technologické společnosti začaly testovat vodu vývojem aplikací typu metaverse, ochrannou známkou frází souvisejících s metaversem a investováním do segmentu VR/AR.
Ilustrační fotografie
Metaverse je virtuální svět, který existuje paralelně s fyzickým světem. V metaversu je možné větší překrývání našeho digitálního a fyzického života – v oblasti práce, socializace, produktivity, nakupování a zábavy – a umožňují to určité pokročilé technologie, jako je VR, AR a MR. Firmy, investoři a vývojáři předpovídají, že by to mohlo tvořit další generaci internetu.
Díky specifickým technologiím otevírá metaverse v mnoha ohledech nové hranice pro podniky, investory a vývojáře. Čínští hráči si to dobře uvědomují a jasně prokázali svou ochotu pustit se do virtuálního světa – bylo podáno přes 16 000 přihlášek ochranných známek souvisejících s metaversem.
Metaverse a růst segmentu VR/AR
Není překvapením, že v Číně se šance přispět k růstu tohoto nového trhu chopila celá řada podniků. Čínští investoři vážně zapracovávají možnosti virtuální reality (VR) a rozšířené reality (AR) do svých obchodních modelů a nabídek produktů a podniky vyvíjejí software a hardware pro tyto technologie.
Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami
Ve skutečnosti, zatímco čínský technologický sektor zažívá zásah vládních politik, domácí VR/AR podniky zatím nebyly ovlivněny. Šest čínských technologických gigantů – včetně Baidu Inc, Alibaba Group Holding Ltd a Tencent Holdings Ltd (společně známé jako BAT) – se dostalo mezi 10 nejlepších firem na celém světě, které za poslední dva roky podaly nejvíce žádostí o patenty na VR/AR. V roce 2019 se většina tohoto vývoje odehrála v oblasti maloobchodního nakupování, vzdělávání, her, marketingu, zobrazování informací a průmyslové výroby.
Do konce roku 2020 tvořilo samotné čínské odvětví VR asi 44 procent celosvětového trhu s přibližnou hodnotou osmi miliard dolarů. Protože velké čínské firmy postrádají základní technické znalosti potřebné k vývoji zařízení VR, tyto korporace místo toho sledují jinou strategii – investice do start-upů. Cílem je počkat, až se objeví dominantní headset tím, že rozšíří své platformy na vývojáře obsahu.
Mezitím se objevila další relevantní nika: mobilní VR, která představuje klíčového facilitátora inovací na trhu. Vzhledem k tomu, že země má více než 900 milionů uživatelů chytrých telefonů, zpřístupnění VR prostřednictvím chytrých telefonů je z obchodního hlediska prioritou.
Na druhou stranu, zatímco AR nyní generuje méně příjmů než VR v Číně, část trhu se rozšiřuje rychlejším tempem. Podle Internet Society of China dosáhly příjmy z AR, které zahrnují hardware, software, obsah a služby, vloni 3,09 miliardy dolarů. Tuto fázi růstu podporuje přístupné technologické prostředí Číny – největší technologické firmy v zemi poskytují otevřené platformy a nástroje pro vývojáře AR a tvůrce obsah.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Čína (Šanghaj)
Zdroj: Dezan Shira & Associates
Virtuální realita je příležitostí i výzvou pro různá odvětví
Jedním z významných technologických trendů současnosti je rozšířená či virtuální realita. I když zatím nejviditelnějším příkladem využití jsou počítačové hry, objevují se i první pokusy jejího nasazení v podnikovém prostředí, například v oblasti vzdělávání nebo při prodeji dražšího zboží. A podle asociace ABSL se už v roce v roce 2025 bude virtuální či rozšířená realita používat prakticky ve všech prodejních aplikacích.
Virtuální (VR) či rozšířenou (AR) realitou v pracovním prostředí se myslí všemožné chytré brýle, čočky nebo head sety, které mohou uživateli vytvářet vlastní prostředí nebo doplňovat viditelný reálný svět o další vrstvu informací a funkcí. Přesná čísla o objemech trhu VR se různí, podle předpovědi IDC však dosáhnou celkové příjmy z AR/VR v roce 2020 162 miliard dolarů. Budoucí rozmach VR v podnicích dokládá i průzkum Deloitte, v němž již před rokem 52 společností z žebříčku Fortune 500 uvádělo, že VR/AR testují nebo nasazují.
Nasazení VR/AR postupuje zatím nejrychleji v leteckém a automobilovém průmyslu, ale také v energetice, utilitách, ropném či plynárenském sektoru. Obrovské perspektivy mají tyto technologie v maloobchodu. Základní hardware pro VR/AR zlevňuje, takže příslušné projekty již nemusí mít jen povahu experimentů a sloužit k získávání zkušeností, ale nabízejí i přímou návratnost investic. „Uplatnění těchto systémů v podnicích přitom může být relativně široké – od vzdělávání, přes podporu kreativní činnosti, jako jsou například návrhy či projekty, až po prodej,“ říká Jonathan Appleton, ředitel ABSL.
Rozšíření AR/VR do všech zmíněných oblastí pak přinese výraznou změnu i oboru podnikových služeb. „Očekáváme, že firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů a jejich převedením do center podnikových služeb. Půjde například o prodej, kontakt se zákazníky, analýzy dat, vývoj a správu rozhraní apod.,“ vypočítává dopady Jonathan Appleton. Nové procesy pak dají vzniknout i novým pracovním pozicím, k nimž budou patřit například specialisté na návrhy a řízení virtuálních obchodů, designéři virtuálních prostředí či jejich testeři.
Příklady využití AR/VR v podnikovém prostředí
Oblastí využití virtuální reality v podnikovém prostředí může být opravdu mnoho. Technologie VR například umožňuje spolupráci lidí na různých místech, přičemž jde daleko za možnosti dnešních videokonferencí. Specialisté v kanceláři či laboratoři díky ní mohou třeba vidět, jak vypadá konkrétní zařízení při zásahu servisního technika v terénu. K dispozici jsou také virtuální tabule nebo digitální modely produktů či zařízení, na nichž mohou různé týmy spolupracovat v reálném čase.
Virtuální realita zprostředkovává informace a jejich kontext mnohem dokonaleji než současné technologie. Ve speciálních brýlích tak například technik vidí, jak do sebe reálně zapadají elektrické součástky, a ve stejném prostředí má o nich k dispozici i dodatečné informace.
Podobné technologie se dají nasadit i při řízení dodavatelského řetězce nebo logistiky. Například v některých firmách specializovaných a přepravu zboží jsou již dnes zaměstnanci, kteří kompletují zásilky, vybaveni chytrými brýlemi, které vizuálně zobrazují místo na přepravním vozíku, kam musí být daná položka objednávky umístěna.
V prostředí VR lze také velmi názorně spouštět nejrůznější simulace, a to včetně ekonomických scénářů. Stejně tak je možné si do prostředí jako další osu vnést čas a zkoumat příslušná data a jejich vývoj v čase.
VR se také často používá při školení, nejčastěji pilotů nebo řidičů a nově například i kuchařů. Stejně tak ale může být virtuální realita k dispozici i pro hosta při objednávání jídla či zákazníka, který si nakupuje oblečení či kosmetiku. Velký potenciál mají tyto technologie i v cestovním ruchu, při prodeji nemovitostí či při návrzích interiérů.
Integrace do podnikového IT
Klíčovou otázkou pro úspěšnou aplikaci virtuální reality, bude její integrace do celého ekosystému podnikového IT. Klíčové bude zejména propojení na ERP a CRM systémy, aby se mohly snadno zapisovat všechny transakce realizované ve VR. Významnou roli budou mít i analytické aplikace vybavené umělou inteligencí, které budou pracovat s obrovským množstvím dat o chování zákazníků/uživatelů, kteří vstoupili do virtuálních prostředí. „Výstupy z analýz bude následně možné využívat ke generování dalších nabídek, řízení reklamy i úpravě zákaznické zkušenosti na míru, což bude dalším z úkolů center podnikových služeb,“ říká na závěr Jonathan Appleton.
Write a Comment