VR i AR na vzestupu. Do roku 2018 se očekává 175 mil. aktivních uživatelů

Virtuální realita. Jak změní podnikání v příštích pěti letech?

Jako silná droga

Pro spoustu lidí virtuální realita pořád znamená velkou neznámou. Může se stát samozřejmostí pro všechny z nás? Podle Mitošinky pravděpodobně ano. „Nabízí hezčí a jednodušší svět, který lidi přitahuje. Navíc opět rozšiřuje možnosti komunikace, které dnes máme díky chytrým telefonům,” popisuje hlavní kouzlo nové technologie.

„Lidé si to zatím neumějí představit. Přitom už používají filtry na úpravu svých fotek na Instagramu, které jsou v podstatě předstupněm k vlastnímu avataru ve virtuální realitě. Virtuální realita bude svět, ve kterém si budete moci vytvořit své vysněné virtuální alter ego a budete v něm fungovat skrze něj. A budete si v něm moci dělat, co budete chtít.”

Jako příklad Milan Mitošinka uvádí virtuální sociální síť Horizon, kterou vyvinula společnost Facebook. „Jde o virtuální svět, do kterého se připojují lidé s VR headsety. Pokud v něm chcete být malířem, můžete malovat. Pokud chcete létat letadlem, stačí do něj nasednout a poletíte. To může pro spoustu lidí představovat lákavý únik. Myslím si, že je to forma drogy a že bude nutné, aby se budoucí generace dětí a teenagerů s virtuální realitou dobře seznámily.”

„Právě děti totiž budou nositeli této nové technologie. Jejich rodiče by měli být o krok napřed a zajistit, aby děti a teenageři věděli, co jim s technologií hrozí, jaké kvůli ní vznikají problémy, a uvědomili si, že ani ve virtuální realitě nebudou anonymní,” dodává Mitošinka. Temné stránce VR se podle něj nevyhneme. „Záleží na tom, co výrobce dovolí a co pak napadne jednotlivé uživatele. Ve společnosti se ale vždycky vyskytnou lidé, kteří se budou snažit technologii zneužít nebo degradovat.”

Jaký je rozdíl mezi AR a VR? - Tip pro Linux

Už jste někdy viděli osobu, která dělá divné pohyby v náhlavní soupravě nebo drží v ruce nějaké pomůcky? Ano! Jste na správném místě. Možná jste viděli lidi, kteří používají tato dvě slova známá jako „virtuální realita“ a „rozšířená realita“. AR a VR jsou zkratky pro „Augmented Reality“ a „Virtual Reality“. AR a VR jsou dvě slibné technologie, které se ještě neprosadily. Tyto technologie se v mnoha ohledech liší, ale přesto se zdají být nerozeznatelné. O co tedy v těchto technologiích jde a proč lidé tyto termíny házejí?

Obě tyto technologie jsou pohlcujícími technologiemi, které integrují virtuální svět a skutečný svět. V tomto článku se na tyto technologie podíváme a povíme si o jejich rozdílech, podobnostech, výhodách a nevýhodách.

Rozšířená realita

Na planetě bude sotva existovat člověk, který by si nepamatoval šílenství Pokémon Go. Pokémon Go vyvinutý a publikovaný společností Niantic v roce 2016 byla hra s rozšířenou realitou. Tato hra byla populární aplikací AR. Podobně IKEA vyvinula aplikaci, která pomáhá kupujícím vizualizovat produkty v jejich domácnostech před jejich zakoupením. Společnosti z oblasti automobilového průmyslu, zdravotnictví, cestování a cestovního ruchu se nyní snaží více rozšířit řešení rozšířené reality.

Rozšířená realita je postavena na „Computer Vision“, oboru umělé inteligence, díky kterému počítače rozluští a rozpoznají vizuální svět. Jinými slovy, technologie AR je kombinací digitálního světa a skutečného světa. Tato technologie vyžaduje k zobrazování digitálních informací o reálném světě různá zařízení, jako jsou brýle AR, head-up displeje, mobilní telefony a tablety. Kamery na těchto zařízeních přijímají, odesílají a zpracovávají data a zobrazují digitální informace o reálném světě. Tato digitální informace může být cokoli jako obrázek, text nebo 3D objekt.

Google Inc. a Apple Inc. oba vytvořili své vývojové sady AR. Tyto sady pomáhají vývojářům vytvářet vlastní pohlcující zážitky.

Virtuální realita

Druhou a nejpopulárnější pohlcující technologií je virtuální realita (VR). Ve virtuální realitě, jak název napovídá, jsou uživatelé plně ponořeni do počítačem generovaného světa nebo virtuálního světa. Kromě her a zábavy se technologie VR používá také v armádě, strojírenství, zdravotnictví a vzdělávání.

Uživatelé musí používat náhlavní soupravu, aby mohli sledovat zážitek z virtuální reality. Chcete -li povolit virtuální zážitek, musíte sluchátka s mikrofonem propojit s počítačem nebo herní konzolí. Ale pro Google Cardboard, Samsung Gear VR nebo Google DayDream potřebujete smartphone. Tyto náhlavní soupravy eliminují jakoukoli interakci uživatele se skutečným světem. Vizuálně vás vezmou někam jinam. Váš mozek bude věřit, že se pohybujete s virtuálními objekty. VR je úžasná technologie, dokonce můžete zažít jakoukoli cestovní destinaci ještě před letem. Pro zážitek VR můžete simulovat téměř cokoli.

Rozšířená realita a virtuální realita vypadají podobně, ale nejsou to skutečně identické technologie, obě se v několika ohledech liší. Obě technologie dosahují dvou různých věcí dvěma různými způsoby. AR rozšiřuje skutečný svět, zatímco ve VR existuje zcela simulované prostředí. Uživatelé AR mají pocit přítomnosti v reálném světě, na druhé straně uživatelé VR jsou v simulovaném světě. AR se používá k vylepšení skutečného světa, ale VR vylepšuje uměle generovaný svět.

Výhody a nevýhody

Rozšířená realita je skvělý způsob učení v různých oblastech. Rovněž podporuje proces učení. VR vytváří interaktivní virtuální prostředí, které je zdrojem pohlcujícího učení, například výcviku vojáka nebo pilota. Uživatelé mohou také prozkoumávat svět jen pomocí technologie VR, protože dokáže vytvořit realistický svět. Obě technologie přinesly revoluci ve vzdělávání. Stejně jako ostatní technologie mají tyto technologie také nevýhody. Obě technologie mohou způsobit problémy s duševním zdravím, jako je pohybová nemoc.

aplikace

Obě technologie se používají v různých oblastech. AR používají vývojáři her. Reklamní společnosti jej využívají v horní části časopisů k zobrazování digitálního obsahu. VR se používá pro digitální výcvik lidí v různých oblastech, jako je letectví, vzdělávání a sport.

Závěr

Bezpochyby jsou VR i AR technologiemi budoucnosti, ale stále je co prozkoumávat. Rozšířená realita se mísí se skutečným světem, zatímco virtuální realita je zcela simulovaný zážitek. Obě technologie mohou vytvářet poutavé zážitky. Obě technologie používají fiktivní prvky k vytvoření pohlcujícího zážitku. Přesto existuje několik rozdílů. Obě technologie dosahují pohlcujícího zážitku různými způsoby. Obě technologie vyžadují různá zařízení. Jeden zahrnuje skutečný svět a druhý je zcela smyšlený.

VR i AR na vzestupu. Do roku 2018 se očekává 175 mil. aktivních uživatelů

Tahounem celého odvětví má být především herní průmysl následovaný zdravotnictvím a technickými profesemi. Značnou část trhu, a také obratu, by měly zaujmout zejména brýle pro virtuální realitu a náhlavní soupravy, velká očekávání jsou vkládána i do prodeje VR her a herních konzolí.

Společnost Statista ocenila trh s virtuální realitou (VR) za rok 2015 na 1,37 miliardy USD, trh s rozšířenou realitou (AR – Augmented Reality) na 2,35 miliardy USD. Do roku 2022 pak u virtuální reality očekává 33,9 miliard USD a u rozšířené reality plných 117,4 miliard USD. Co se týče celosvětového počtu aktivních uživatelů VR a AR, prorokuje, že se do roku 2018 rozrostou na 175 milionů.

K TÉMATU: V srpnu budou uvedeny brýle View-Master. Nabídnou 360° videa, minifilmy i „zážitkové“ balíčky

Jak vypadá slibovaná virtuální realita od Eurosportu?

Arte představilo projekt virtuální reality Arte 360 pro mobilní telefony a tablety

Zřejmě nejvýznamněji se v odvětví rozšířené reality nyní profiluje Microsoft s brýlemi HoloLens (viz galerie). Navíc oznámil, že místo speciálního softwaru nezbytného k jejich fungování plánuje rovnou upravit operační systém Windows 10. Aktualizace by tak měla zpřístupnit rozšířenou realitu běžným uživatelům bez nutnosti dokupovat software. Rozšířenou realitou se zabývá i Samsung, který zase vyvíjí chytré kontaktní čočky.

Virtuální realita se postupně stává snadno přístupnou široké veřejnosti, a to především díky zařízením, která jsou finančně dostupná co nejvíce lidem. Takovým produktem jsou i brýle View-Master, které uvedeme letos v srpnu na český a slovenský trh, uvádí Marek Somol odpovědný za VR brýle View-Master pro ČR a SR.

Podrobný popis těchto brýlí, včetně galerie snímků, najdete na odkazu výše.

Write a Comment