Město, architektura a nová média: virtuální a augmentované světy
Rozšířená a virtuální realita? Ano, ale opatrně
Je rozšířená a virtuální realita zcela bezpečná? Jaké hrozby jsou s nimi spojené?
Díky tomu, že většina z nás momentálně tráví většinu času doma, máme také mnoho času na zkoušení nových věcí. A tady přichází do hry nové technologie jako je rozšířená a virtuální realita. Obě tyto technologie mohou být prospěšné i zábavné. Také s sebou ale nesou jistá rizika, která nesmíme podceňovat.
Rozdíl mezi rozšířenou a virtuální realitou
Rozšířená realita (AR) přidává digitální prvky do reálného světa skrz náš fotoaparát na chytrém telefonu. Tedy například každý filtr na Instagramu je rozšířená realita. Hry, které nabízí umístění herních prvků v reálném světě (jako např. Pokemon Go, Harry Potter: Wizards Unite a další), jsou součástí rozšířené reality. Zkoušet si, jak vám zapadne nový gauč do obývacího pokoje přes aplikaci, je také rozšířená realita. Naproti tomu virtuální realita (VR) se snaží alespoň na malou chvíli celý reálný, fyzický svět z vašeho vnímání vymazat a vyměnit jej za svět nový, digitální, a to obvykle pomocí brýlí pro virtuální realitu. Využívá se v pracovním prostředí i pro volnočasové aktivity. Například chirurgové využívají virtuální realitu pro přípravu na operace, děti ji zase mohou využít pro vzdělávání a projít si exotické destinace nebo se podívat na měsíc zblízka.
Mezi těmito dvěma extrémy se ještě nachází smíšená realita (MR). Ta spojuje rozšířenou realitu a virtuální realitou tím, že v reálném světě a čase můžete interagovat s virtuálními předměty. Pro tuto variantu také potřebujete virtuální helmu (headset) podobně jako pro tu virtuální.
A i když je spousta užitečných využití pro rozšířenou i virtuální realitu, také jsou s nimi spojené i různá rizika.
Rizika krádeže naší identity. Rozšířená realita nám poskytuje zábavu či praktické využití díky datům, které jí my sami poskytneme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Tím, že zapneme aplikaci, spustíme skrz ni náš fotoaparát a namíříme jej na náš obličej, zároveň podáváme dané aplikaci naše biometrické informace – výrazy v tváři, záznam o našem hlase, náš celý obličej. Tato data, pokud by se dostala do nesprávných rukou, se dají jednoduše zneužít, navíc je takřka nelze anonymizovat. Nikdo se totiž nehýbe a nevypadá přesně jako vy.
Pokud by se kyberzločinec dostal k vašim datům, není pro něj těžké je zneužít. Může například váš obličej zasadit do kompromitujícího videa a to vám poslat spolu s částkou, kterou vy musíte zaslat nazpět, aby video nebylo zveřejněno. Proto si vždy jakékoli podezřelé emaily několikrát zkontrolujte. Pokud si nejste jistí, jaké kroky provést k ověření důvěryhodnosti emailu, jednoduše si je přečtěte v našem článku.
Technologie DeepFake. Díky této technologii, pomocí algoritmů je možné upravit video a vyměnit obličej kohokoli ve videu za jiný. Jak se taková videa vytvářejí? Stačí mít fotky dané osoby a osoby, které chcete obličej ve videu vyměnit. Ty pak necháte projít algoritmy umělé inteligence a ony se naučí, jak oba obličeje vypadají v určitých situacích, co mají společného a nakonec vymění jeden obličej za druhý. Technologie je povětšinou užívaná pro humorné účely. Jedno z takových videí je i tato falešná nahrávka našeho prezidenta, který se vyjadřuje k dění ve státě. Video je podvrh a naštěstí tuto skutečnost uvádí. Ne vždy ale ten, kdo video vytvořil, chce, abychom věděli, že se jedná o podvrh.
Jak poznat DeepFake video?
Ačkoli jde technologie na rozpoznávání DeepFake videí stále kupředu, rozhodně není neomylná. Proto byste i vy sami měli zpozornět vždy, když se vám nějaké video zkrátka nezdá přesvědčivé. Na co si dávat pozor?
Vždy hledejte chyby. I na falešném videu našeho prezidenta, které jsme zmiňovali výše, můžete vidět určité disproporce těla a zvláštní pohyby. Časté je také to, že osoby ve videích nemrkají, nebo nemrkají tak často jako normální člověk. Ale v nejnovějších technologiích je tato chyba napravena.
Nejlepší metodou je tak zaměřit se na detaily. Například určitý výraz obličeje nemusí odpovídat naklonění hlavy nebo vzdálenosti od kamery, světelným podmínkám. Horší videa mohou mít rozmazané konce uměle vytvořeného obličeje a obličeje, který byl na videu původně. A právě tyto malé nedokonalosti nám můžou pomoci rozpoznat DeepFake video.
Jak zabránit tomu, aby se vaše údaje dostaly do nesprávných rukou?
Dbejte na vlastní ochranu na internetu. Nenavštěvujte podezřelé weby, používejte silná hesla, nestahujte aplikace, o kterých si nejste jistí, že nejsou škodlivé. Neposkytujte své citlivé informace žádné stránce, kterou neznáte, a chraňte své soukromí na internetu pomocí služby VPN. To jsou základní pravidla pro bezpečnost při práci na internetu, která byste měli vždy dodržovat, aby se vaše osobní údaje nedostaly do špatných rukou.
Vždy si pečlivě přečtěte zásady ochrany osobních údajů. I když může být tento úkol zdlouhavý, v této sekci se opravdu dozvíte vše důležité – tedy jak přesně bude nakládáno s vašimi údaji. Pokud se vám jakýkoli bod zacházení s vašimi údaji bude zdát podezřelý, danou službu nevyužívejte nebo si minimálně najděte o službě více informací.
Co je to smíšená realita a jak se liší od AR a VR?
Virtuální a rozšířená realita jsou v centru pozornosti na chvíli, ale je tu nový kluk na bloku, který se v poslední době dostával do popředí pozornosti průmyslu, analytiků trhu a technických nadšenců. „Nová“ technologie, která ohrožuje herní průmysl, není pojmenovaná „Smíšená realita“ vůbec nová, protože byla definována na počátku devadesátých let profesorem Paulem Milgramem a vědeckým pracovníkem Umělé inteligence (AI) Fumiem Kishinem. kdekoli na koncích „kontinuity virtuality“. Jak již bylo řečeno, teprve teď tato technologie dostatečně vyzrála technologické společnosti, aby uvažovaly o uvedení zařízení MR na trh, přičemž společnost Microsoft zaujala první místo s náhlavní soupravou HoloLens, ale o tom později.
VR, AR a MR: řezání marketingového žargonu
Než se pokusíme dostat k přesným rozdílům mezi virtuální, rozšířenou a smíšenou realitou, je důležité pochopit, že tyto tři jsou ve skutečnosti vzájemně propojené, a ne tak rozdílné, že by nás někteří aktéři s vlastními zájmy věřili. Mnoho respektovaných výzkumníků a inženýrů je dlouhodobě skeptických ohledně marketingových oddělení technologických společností, které popisují MR a AR jako různé technologie, a ne bez důvodu. Dokonce ani VR není ve skutečnosti úplně jiné zvíře, když se na něj díváme ve větším kontextu, ale stále existuje několik klíčových rozdílů mezi těmito třemi, které je třeba zdůraznit pro lepší pochopení těchto nových technologií.
Zatímco virtuální realita (VR) je nejznámější ze tří, rozšířená realita (AR) se v loňském roce stala všemi vzteky se spuštěním Pokémon GO od společnosti Niantic Labs. Jak se tedy liší VR, AR a MR? Zatímco VR se zabývá pouze virtuálním světem, AR je vlastně sloučením reálného a virtuálního. Jak jeho název napovídá, AR je rozšíření nebo vylepšení reálného světa s přidáním digitálních prvků, něco, o čem každý hráč věnovaný Pokémon GO ví příliš dobře.
Zatímco jak VR, tak AR byly ve veřejné sféře nějakou dobu, Mixed Reality (MR) je relativně nový termín, který vstoupil do lexikonu spotřebitelské technologie teprve nedávno a je silně tlačen softwarovým gigantem Redmond, Washington., Microsoft.
Co je to smíšená realita?
Jednoduše řečeno, smíšená realita (také známá jako Hybrid Reality) je kombinací reálného a virtuálního prostředí, aby vytvořila nové vizualizace, ve kterých objekty a lidé v reálném životě koexistují a spolupracují se zařízeními, tvory a krajinami v digitálním světě. Na rozdíl od virtuální reality umožňuje smíšená realita uživatelům plynule procházet virtuální i skutečný svět . Virtuální prvky jsou navrstveny do prostředí reálného světa, takže interakce s těmito objekty nebo tvory se zdají být skutečné. Pokud si myslíte, že to zní příliš podobně jako Augmented Reality, nejsi úplně špatně, ale mezi těmito dvěma technologiemi, které budeme pronásledovat později, je několik drobných rozdílů.
MR vs VR
Virtuální realita je již dlouho propagována jako další velká věc ve spotřebitelské technice, ale zatím se jí nepodařilo zachytit představu běžných spotřebitelů, jakou mají smartphony za poslední desetiletí. VR, nicméně, našel mnoho příjemce v tech komunitě, s obřími nadnárodními společnostmi jako Facebook, Sony a HTC již investoval do nové technologie se zařízeními, jako jsou Oculus Rift, PlayStation VR a HTC Vive. Dokonce i Google Daydream VR platforma viděl uptick v poslední době, a očekáváme, že více výrobců OEM bude podporovat platformu v příštích dnech.
Co je tedy virtuální realita a jak se liší od svých dvou duchovních bratranců - AR a MR? Virtuální realita je technologie, která používá počítačově generované snímky k vytvoření realistického virtuálního prostředí, které může být prožíváno a ovlivňováno lidmi v reálném světě způsobem, který je činí pocitem, že jsou skutečně součástí virtuálního nastavení. Obvykle budete potřebovat specializované vybavení pro virtuální realitu, a jakmile získáte doporučené nastavení, budete se moci dívat kolem umělého světa generovaného softwarem, pohybovat se v něm a pracovat s virtuálními prvky, jako byste vlastně součástí virtuálního světa.
Takže teď, když máme lepší pochopení virtuální reality, podívejme se na to, jak se liší od Smíšené reality. Na rozdíl od prostředí VR, které je téměř zcela umělé, MR skutečně obsahuje objekty reálného života smíšené s virtuálními prvky . Zatímco jak VR, tak i MR nutí uživatele věřit, že jsou v interakci s počítačem generovanými prvky v reálném světě, alespoň část Smíšené reality je vlastně „skutečná“, zatímco virtuální realita má velmi málo spojení s realitou .
MR vs AR
Zatímco rozdíl mezi virtuální realitou a smíšenou realitou je poměrně jasný, rozdíl mezi rozšířenou realitou a smíšenou realitou je poměrně nejednoznačný . Abychom byli naprosto upřímní, nejedná se dokonce ani o úplně jiné technologie v nejpřísnějším slova smyslu.
Abychom vysvětlili rozdíl mezi rozšířenou a smíšenou realitou, měli bychom se blíže podívat na to, jak byl MR před lety definován Milgramem a Kishinem. Podle nich leží „kdekoli mezi extrémy kontinuity Virtuality“. I když to na první pohled zní jako mnoho zbytečného tech-žargonu, kontinuita virtuality je opravdu koncept, který popisuje spojitou škálu, která se pohybuje mezi naprosto virtuální (stejně jako ve virtuální realitě) až po zcela reálnou (jako v reálném životě).
Ve skutečnosti to znamená, že, která je na dvou koncích technologie. Teoreticky, oba jsou vlastně podmnožiny smíšené reality, jak. Tam, kde se liší, je však místo, kde leží na výše uvedeném měřítku kontinuity virtuality.
Jak napovídá jeho název, rozšířená realita je na jednom konci spektra smíšené reality a zahrnuje více „reality“ než „virtuality“, zatímco „rozšířená Virtualita“ je v podstatě virtuálním světem, který byl „rozšířen“ nebo rozšířen o přidanou hodnotu. několika objektů reálného světa. Řekli, že různé společnosti používají termín Smíšená realita k tomu, aby znamenaly poněkud odlišné věci, a jak to teď stojí, standardní definice je těžké přijít.
Použití Smíšené Reality
Stejně jako jeho dobře známé protějšky se očekává, že smíšená realita bude v prvních dnech také hrou jako herní platforma. Bylo by chybou odmítnout MR jako herní platformu, protože technologie již byla začleněna do různých aplikací v nejrůznějších průmyslových odvětvích, mimo jiné včetně umění, zábavy, výroby, zdravotnictví, letectví a vzdělávání .
Smíšená realita je také testována vojenskými zařízeními různých národů pro bojový výcvik, takže je bezpečné říci, že existuje dostatek možných případů využití technologie.
Klíčové nadcházející zařízení MR a kdy je můžeme očekávat
Jak již bylo zmíněno dříve, Microsoft se ujímá vedení v uvedení smíšené reality do popředí. Společnost již demontovala NASA simulaci chůze na povrchu Marsu s pomocí svého HoloLens Head Mounted Display (HMD), který je založen na vlastní platformě MR, Windows Mixed Reality, která je součástí aktualizace Windows 10 Fall Creators Update. . V případě, že se zajímáte o ceny, HoloLens Development Edition začala dodávat v loňském roce za 3000 dolarů za kus. K dispozici je také komerční Suite s podnikovými funkcemi, jako je například Bitlocker Security, a ten se prodává za 5 000 dolarů.
Pokud chcete, aby Mixed Reality pro rotaci, ale pocit, že HoloLens je cesta ven z vaší ligy, protože těch přemrštěných cenovky, budete rádi, že víme, že množství renomovaných technologických společností z celého světa pracuje na přinášejí vlastní MR zařízení založená na platformě Windows Mixed Reality, a to za mnohem cenově dostupnější ceny, než jaké účtuje společnost Microsoft.
Asus, Dell, Acer, HP a Lenovo jsou jen některé z velkých jmen, která pracují na tom, aby si v následujících měsících přinesli na trh své náhlavní sady MR . Zatímco ne všechny tyto společnosti oznámily ceny svých nadcházejících sluchátek, ceny Acer a HP jsou stanoveny na 299 USD a 329 USD . V této fázi je těžké říci, zda společnost Microsoft dotuje náklady společnosti Acer a HP na popularizaci platformy MR, ale za tyto ceny jsou tato dvě zařízení podstatně cenově dostupnější než sluchátka VR od společnosti Oculus, Sony a HTC.
Nicméně, i když se zdá, že i 300 dolarů je na vyšší straně, spuštění, které se jmenuje Zapper, jste pokryli. Společnost loni uvedla na trh první kartonový headset MR s názvem ZapBox, který je dodáván s kartonovými regulátory a speciálním širokoúhlým objektivem fotoaparátu. Přístroj byl původně spuštěn na Kickstarter, kde se zvýšil o více než 84.000 dolarů, a je v současné době k dispozici pro pre-order na vlastní webové stránky společnosti za pouhých 30 dolarů .
Neexistuje žádné slovo o tom, kdy budete mít svůj ZapBox, pokud si předem objednáte, ale očekává se, že edice vývojářů Acer a zařízení HP začnou dodávat příští měsíc . Jednotky konečných spotřebitelů se však zřejmě stanou dostupnými pouze ke konci roku.
I když se Microsoft ujímá vedení v podpoře smíšené reality, rozhodně to není jediná společnost, která na technologii pálí půlnoční olej. Spuštění na Floridě nazvané Magic Leap je také údajně práce na virtuálním sítnicovém displeji, který byl uložen na hlavě a který byl dodnes držen pod zábranami, ale v některých fázích se říká, že je oficiální. I když je obtížné říci něco o jistém nadcházejícím produktu (ích) společnosti Magic Leap v nepřítomnosti jakýchkoli konkrétních informací, společnost musí dělat něco správného, vzhledem k tomu, že od společnosti Google získali více než 540 milionů dolarů v rizikovém kapitálu. Qualcomm a Kleiner Perkins Caufield & Byers.
Minimální hardwarové požadavky pro platformu Windows
Jak již bylo zmíněno dříve, mainstreamové MR sluchátka se očekávají, že budou podstatně cenově dostupnější než nabídky VR, které jsou v současné době na trhu, ale další oblast, kde se očekává, že připravovaná technologie bude trumfovat zavedené přehrávače VR v oddělení hardwaru PC. I když potřebujete PlayStation 4 používat PlayStation VR, HTC Vive a Oculus Rift vyžadují drahé a špičkové komponenty PC, aby fungovaly bezchybně.
Naštěstí to vypadá, že budete moci spouštět zařízení Windows MR bez vypalování díry v kapse. Je to proto, že Microsoft oficiálně oznámil, že sluchátka se systémem Windows Mixed Reality budou schopna pracovat s relativně skromnějším hardwarem, včetně procesoru Intel Core i5 a GPU kompatibilního s technologií DX12, včetně procesoru Intel HD Graphics 620, který je integrovaným grafickým procesorem. nalezené v 7. generaci procesorů Intel Core (Kaby Lake).
Další požadavky zahrnují 8GB RAM, 100GB SSD a podporu pro Bluetooth 4.0 nebo vyšší. Váš počítač bude také potřebovat port HDMI 1.4 / 2.0 nebo DisplayPort 1.3, takže jej můžete připojit k headsetu MR.
Výše uvedené specifikace budou sice dostačující pro to, aby koncoví spotřebitelé mohli spouštět své náhlavní soupravy Windows MR, ale vývojáři budou zřejmě vyžadovat mnohem větší počet počítačů . Podle společnosti Microsoft budou vývojáři potřebovat alespoň šestiosý procesor Intel Core i7 nebo procesor AMD Ryzen 7 1700 s 8 fyzickými jádry a 16 vlákny. Vývojáři budou také potřebovat 16 GB paměti RAM, 10 GB úložného prostoru, rozhraní Bluetooth 4.0 (nebo vyšší) a jeden port USB 3.0, aby mohli pracovat se svými sluchátky s mikrofonem Windows MR. Pokud jde o GPU, vývojáři budou potřebovat buď Nvidia GeForce GTX 980, GTX 1060 nebo AMD Radeon RX 480 s 8 GB RAM.
Smíšená realita: to nejlepší z virtuální a rozšířené reality
Jak už název napovídá, smíšená realita slibuje přinést to nejlepší z virtuální a rozšířené reality kombinací pohybových senzorů, pokročilé optiky a špičkového softwaru. Pokud dokáže přinést i zlomek toho, co je slibné, otevře vám zcela nový svět možností tím, že přináší aplikace, hry a interakce, které máme dosud k dispozici. To může být pozdě na stranu, ale s očekávanými cenami na relativně dostupnějších úrovních než VR zařízení, smíšená realita může velmi dobře přejít do hlavního proudu jednoho dne, ale na to budeme muset počkat ještě víc, než uvidíme pokud technologie může skutečně poskytnout něco, co může přesáhnout herní výklenek a oslovit širší publikum.
Takže to bylo vše, co se týče smíšené reality, ale pokud máte nějaké dotazy nebo myšlenky, dejte nám vědět v sekci komentáře níže. Milujeme slyšení od vás.
Město, architektura a nová média: virtuální a augmentované světy
Tento článek (nebo jeho část) není dostatečně ozdrojován. Prosím doplňte relevantní odbornou literaturu do příslušné sekce na konci článku či do poznámek pod čarou tam, kde to uznáte za vhodné.
Virtuální realita (VR)
VR je technologie, která umožňuje interakci s počítačem simulovaným prostředím, ať už je to prostředí vytvářené podle reálné předlohy nebo zcela imaginární. Většina virtuálních realit má vizuální charakter, který je zprostředkovaný skrze obrazovku počítače nebo stereoskopický displej. Komplikovanějsí zařízení obsahují i tlakové senzory se zpětnou vazbou, které jsou využívané např. v medicínských aplikacích. Uživatel obvykle interaguje s virtuálním prostředím nebo virtuálním předmětem skrze standardní zařízení, jako např. klávesnice a myš, nebo skrze multimodální zařízení - rukavice atd. Některá aplikace mohou obsahovat i dodatečná zařízení jako snímače pohybu, sluchátka atd.
Michael Heim ve své knize Metafyzika virtuální reality identifikuje sedm rozdílných konceptů virtuální reality:
simulátor
interakci
umělost
ponoření
teleprezenci
ponoření celého těla
síťovou komunikaci
Terminologie
Termín virtuální realita v současném smyslu použil roku 1970 Myron Krueger. Původ termínu můžeme sledovat až k francouzskému spisovateli Antoninu Artaudovi , který jej použil v knize Divadlo a jeho dvojník v roce 1938. Virtuální realitou měl měl na mysli realitu, ve které charaktery, objekty a obrazy přebírají fantaskní vize interních dramat. První citace VR se objevuje v Oxfordském slovníku v roce 1987. Vynálezce VR Jaron Lanier navzdory všemu tvrdí, že termín zavedl v 80. letech. Samotný koncept VR byl popularizován v masmediích v průběhu konce 80. a v průběhu 90. let. Ve filmové produkci se VR proslavila filmem Trávníkář a seriálem StarTrek (holodeck), v pozdějších filmových dílech můžeme najít odkazy na VR, např. v Johnny Mnemonicovi, Matrixu atd.
Vývoj
V roce 1962 se objevil prototyp tzv. Sensoramy, mechanického zařízení, které mělo zabavit co nejvíce smyslů. V roce 1968 Ivan Sutherland vytvořil společně se svým studentem Bobem Sproullem tzv. Head Mounted System, který je považováno za první virtuální, respektive augmentovanou realitu. První HMS byl natolik těžký, že musel být zavěšen ze stropu. Grafika byla velmi primitivní - jednalo se o pouhé objektové linie předmětů. V roce 1977 byla vytvořena virtuální simulace Aspenu, ve které se uživatelé mohli procházet jeho ulicemi ve třech módech – v létě, zimě a v polygonově zpracovaném prostředí. První dvě možnosti byly založeny na fotografiích, 3. možnost představoval velmi jednoduchý 3D model města. V pozdních 80. letech byl termín VR popularizován Jaronem Lanierem, který později založil společnost VPL Research, která se zabývala zejména vývojem virtuálních helem a rukavic.
Budoucnost
V současné době jsme v mnohých směrech značně limitováni. K největšímu pokroku došlo ve zpracování grafiky a prostorového zvuku – současná grafika není daleko od fotorealismu, ozvučené je prostorové a zcela reálné. Objevují se snahy simulovat pachy. Tato technologie by kromě zábavy mohla sloužit i například v psychologii k léčbě posttraumatického stresu. Technologicky ale v současné době není možné zaměstnat všechny smysly – zrak, sluch, čich, chuť a hmat.
Hmat
Japonským vědcům se sice podařilo za pomoci ultrazvuku vyvolat ve vzduchu dojem pevných předmětů, kterými je možné pohybovat, technologie je ale v její současné podobě natolik nákladná a prostorově náročná, že není možné její komerční využití. Velmi zjednodušeně řečeno, tato technologie funguje následovně: kamera snímá pohyb ruky uživatele a podle toho zaměřuje výkon ultrazvukových zesilovačů tak, aby u uživatele vyvolala pocit, že se dotýká okraje virtuálního objektu. Limitována je samozřejmě tvrdost objektů, pokud by měly být předměty příliš tvrdé, hrozilo by poškození sluchu.
Pachové simulace
Jsou technologicky i finančně nesmírně náročné. Bylo by třeba užívat vyměnitelné pachové boxy, které by uvolňovaly jednotlivé pachy. Bylo by velmi těžké vytvořit kompletní pachové spektrum, stejně jako např. simulovat velmi silné pachy, např. hoření apod. V Japonsku byly provedeny pokusy, ve kterých se přes internet prodávaly „pachové služby“, např. do restaurací, které tak chtěly zaujmout zákazníky.
Simulace chuti
Ještě složitější je simulace chuti, při které by bylo potřeba manipulovat s mozkem přímo. To by posunulo virtuální realitu na úroveň simulované reality, jak je to například ve filmu Matrix. První kroky v této oblasti výzkumu provedla firma Sony, která se pokouší vyvinout koncepty ovlivnění mozku pomocí ultrasonických vln. Zatím je ale vše ve fázi myšlenky a nebyly podniknuty žádné konkrétní testy.
Dopad
Podle některých vizionářů bude virtuální realita integrována do každodenního života a našich aktivit. Budou vynalezeny techniky k ovlivnění lidského chování, mezilidské komunikace a poznání. Budeme trávit více a více času ve virtuálním prostoru, tzn. dojde k postupnému přemístění do virtuálního prostoru. S tím se budou pojit významné změny ekonomice, kultuře a dalších oblastech lidského života.
Second Life
Na první pohled hra, která hrou není. Spíše virtuální projekt, jehož účastníci neplní žádné zadané úkoly, ale podílejí se na chodu obrovského a plně fungujícího dynamického světa. Jedná se o produkt společnosti LindenLab spuštěný v roce 2003. Od tohoto data se do projektu přihlásily miliony uživatelů a jejich počet neustále narůstá. Zásadní je, že svět nerozvíjí sami tvůrci, ale přímo hráči, což je jeden ze zásadních rozdílů oproti hrám jako je například Warcraft, kde je hráč vržen do dotvořeného fiktivního světa a nutně musí podlehnout jeho pravidlům. Second Life umožňuje utvářet oblasti, předměty, činnosti, je jen věcí fantazie a schopností hráčů, co v tomto světě, stejně jako v reálném světě, budou dělat. Specifická je ekonomika SL, neboť zdejší virtuální peníze jsou převeditelné na skutečná platidla, kurz virtuální měny a skutečných peněz je každý den avizován a obměňován. Této možnosti využilo již mnoho jedinců a SL dal vzniknout skutečným milionářům. Cíl tohoto projektu je tak evidentní – co nejkomplexnější simulace světa.
Současnost
V současné době se zdá, že snahy okolo využití virtuálních realit klesají a to zejména díky boomu přenosných PC a bezdrátového napojení na internet. VR se ale zaměřuje na jiné cíle než notebooky a další přenosné technologie. Ty nám umožňují dostat se kdykoliv k našim datům, popřípadě se připojit na web apod. Ve VR jde především o co největší ponoření uživatele do uměle vytvořeného světa - imediaci. VR je tak nadále velmi zajímavým polem např. pro armádní účely – trénink vojáků při simulacích boje, skoku padákem, pilotní simulace nebo např. v lékařství – provádění virtuálních operačních zákroků atd.
Virtuální realita a populární kultura
Film - Tron, Johnny Mnemonic, Trávníkář, Total Recall, Matrix, Červený trpaslík
Literatura – William Gibson – Neuromancer, Rudy Rucker – Hacker a mravenci, Neal Stephenson – Snowcrash …
Počítačové hry – Systém Shock, Deus Ex, Metal Gear Solid atd.
Dále se odkazy a VR objevila v hudebních videoklipech, Disneyland (atrakce Disney Quest) nebo terapii psychologických poruch – fobie atd.
Augmentovaná realita (AR)
AR je oblast výpočetní techniky, která se zabývá kombinací reálného světa s počítačem generovanými daty. Počítačem vytvářené objekty a informace se mísí do dění v reálném čase.
Definice
Ronald Azuma, jeden z předních výzkumníků v oblasti AR definuje AR s ohledem k jejímu původnímu cíli. Azuma říká:
Augmentovaná realita je prostředí, které zahrnuje jak virtuální realitu, tak elementy reálného světa.
Uživatel AR může například používat brýle skrze které vidí reálný svět na který jsou aplikovány počítačem generované objekty či informace o okolním dění. Dle Azumy mají sytémy AR několik základních charakteristik: kombinují reálné a virtuální, jsou interaktivní v reálném čase a pracují se 3 dimenzemi.
Paul Milgram a Fumio Kishino definovali tzv. reálně virtuální kontinuum. Popisují rozpětí mezi reálným prostředím a čistě virtuálním světem (tzv. mixed reality). Mezi nimi leží augmentovaná realita, která je bližší reálnému prostředí, a augmentovaná realita, která se blíží virtuálnímu světu.
Jedním z nejdůležitějších aspektu AR je to, že je díky ní možná změna místa, odkud vychází a kde se děje naše interpretace okolí. Interakce již není výměna mezi mnou a monitorem, ale rozplývá se v okolí - v prostoru a objektech. Užívání informačního systému už není exkluzivní a vědomě úmyslný akt.
Historie Augmentovaných světů
1938 - Konrad Zuse vynalezl první digitální počítač.
1948 - Norbert Weiner zakládá obor kybernetika.
1966 - Ivan Sutherland vynalezl virtuální helmu.
1975 - Myron Krueger vytvořil Videoplace, kde bylo uživatelům poprvé umožněno interagovat s virtuálními objekty.
1989 - Jaron Lanier příchází s pojmem virtuální realita a zahajuje komerční boom okolo virtuálních světů
1990 - Tom Caudell prichází s pojmem augmentovaná realita
AR je myšlenkově napojená na ubiquitous computing (UC) a oblast přenosných počítačů. Rozdíl mezi AR a UC je především v tom, že UC se nesoustředí na zmizení vědomích a intencionálních interakcí s interakčními systémy tolik jako AR. Systémy UC jakožto všeprostupující výpočetní zařízení obvykle nesou známku přímé a vědomé interakce, která se v případě typické práce AR vytrácí.
Příklady
Jedním z prvních běžně známých příkladů AR je informační řádek, který běží u spodního kraje televizní obrazovky, popřípadě sportovní komentáře s grafikou, např. se zobrazením dráhy míče, rozmístěním hráčů a herní strategie. Reálným prvkem jsou např. v hokejovém utkání hráči, puk, branka, virtuální prvky jsou zastoupeny v reálném čase kreslenou grafikou (dráha střely, naznačení pohybu hráčů). Augmentovanou realitou jsou ale i vkládaná reklamní loga během televizních sportovních přenosů, jména výherců plující po televizní obrazovce ale i samotná a všudypřítomná loga televizních stanic. Dalším příkladem AR jsou aplikace užívané často při různých performance, ale i v moderních muzejních aplikacích. Monitor zobrazuje prostředí které nás přímo obklopuje/je před námi. V takto zobrazeném prostoru jsou umístěny virtuální objekty, se kterými je možno interagovat a měnit jejich umístění. Rozdíl oproti běžné televizní obrazovce je tedy ten, že zobrazované objekty se vztahují k prostředí, ve kterém je obrazovka umístěna a často a interagují.
V některých aplikacích jsou informace promítány na sklo – s tím se setkáváme zejména v letectví (promítání základních letových informací) či automobilovém průmyslu (rychlost, teplota, spotřeba atd. zobrazená na předním skle automobilu). Tzv. HUD (head-up display) – jakákoli průhledná plocha, která prezentuje uživateli informace bez nutnosti změnit úhel pohledu (u letadel mizí nutnost hledat informace na přístrojové desce). Název HUD je odvozen z „Head up, looking forward“.
Také mnohé hry na osobních počítačích, zejména ty hrané z pohledu první osoby simulují úhel pohledu někoho, kdo užívá systémy AR. V těchto hrách může být AR využito k orientaci v určité lokaci, k informaci o předmětech které postava nosí atd.
Další možná využití
Podpora pro řešení úloh – např. prezentování dodatečných informací v zorném poli, vizualizace skrytých objektů – např. chirurgie
Navigační zařízení – zejména v industriálních komplexech, vojenských operacích
Vojenské a pohotovostní služby – systémy jako součástí oděvu – mapy, instrukce, zobrazení nepřítelských pozic atd.
Průzkumy – zobrazení interaktivních analýz a terénních charakteristik, interaktivní 3D mapy, které mohou být v rámci spolupráce modifikovány a analyzovány
Aplikace v bodoucnosti
Rozšíření obrazovky osobních počítačů do reálného prostředí – ikony atd. se stanou součástí reálného světa s ovládáním okem nebo pohybem paží. Mediální aplikace a zařízení umožňující pseudoholografické virtuální zobrazení, virtuální surround cinema, virtuální holopaluby, virtuální holograciké konference, odstranení tlačítek na mobilních telefonech a možnost vytáčení pohybem očí, virtuální obrazy, květiny, reklamy a další předměty, komplikované multimediální přístroje.
Technologie AR
Hardware – Hlavní HW komponenty AR jsou: zobrazovací zařízení, trackovací zařízení, přídavná zařízení (akcelerometr, GPS..) a počítač.
Display
Jsou 3 základní zobrazovací techniky pro AR:
Head Mounted Displays (HMD) umisťují obraz fyzického světa a virtuálních objektů před uživatele – tzn. vidí „skrz“ Hlavní výhodou je bezprostřední zkušenost pro uživatele. Grafická informace je podřízena uživatelově úhlu pohledu. Uživatel zpravidla nese zařízení přímo na sobě – např. brýle, helma atd. Handheld Displays: uživatelské rozhraní a přístroj do ruky. Některé ze současných smartphonů, GPS atd. Spatial Displays: Na rozdíl od předchozích technologií nejde o zařízení které ma uživatel na sobě nebo jej nese. SAR (Spatial Augmented reality - prostorová AR) zobrazuje grafické informace přímo na fyzické objekty. Display je od uživatele oddělen, virtuální objekty jsou zobrazovány přímo do prostředí. Jelikož se systém nevztahuje k jednomu uživateli, umožňuje spolupráci více osob. Využití je například v designu.
Mobilní AR
Mobilní AR je kombinací AR a výpočetní technologie v mobilních telefonech. Aplikace mobilů mohou využívat jak společného ukazatele, nebo videotracking bez ukazatele pro registraci obrazu nebo vkládání vituálních objektů do rámce videokamery. Mobilní napojení GPS, akcelerometr nebo kompas mohou být využity stejným způsobem. Některé z prvních aplikací se objevují v projektech jako Wikitude atd., stejně jako videohry založené na augmentování reality.
Virtuální vs. Augmentovaná realita
AR je v součastnosti přebírá místo VR, virtuální světy jsou běžně přístupné, ne každý jich využívá, naproti tomu s AR se setkáváme v životě častěji, je implementována do přístrojů, které denně využíváme – mobil, televize.
Virtuální světy budou stále realističtější s vývojem výpočetní techniky – mohou přinést životní zkušenosti, trénink, spoluprácí některých odvětví a jejich prolínání a neomezené možnosti v oblasti vizualizace. AR se orientuje více na oblasti navigace, interpretace a informace (v budoucnu se rozdíly mezi nimi do jisté míry mažou, tím jak se budou prolínat – AR v VR apod.)
První zmínky o VR byly v 70. - 80. letech 20. století, AR má rapidní nástup po roce 2005.
Virtuální světy
Virtuální svět je počítačem simulované prostředí, ve kterém mohou hráčí komunikovat a interagovat navzájem či s NPC, a s objekty virtuálního světa. V současnosti se VS staly synonymem pro interaktivní 3D prostředí, ve kterém na sebe uživatelé berou podobu avatara, který je ostatním graficky viditelný. Některé z VS jsou přístupně pro větší skupinu hráčů. Jednotlivé virtuální světy se od sebe do značné míry liší – škála se pohybuje od čistě fantaskních sci-fi a fantasy světů až po velmi reálné světu jako např. Second Life. Rozdíl je i v technické propracovanosti a uvěřitelnosti jednotlivých světů. Od toho se odvijí i jejich pravidla, a to jak sociální, ekonomická, ale např. i fyzikální. Komunikace v těchto světech funguje většinou skrze grafické ikony, vizuální gesta, text, mluvené slovo. Masivně hrané online RPG hry nabízejí světy, které jsou jasně limitované pravidly. Hráč je těmito pravidly motivován k postupu na vyšší úrovně, k zisku většího množství peněz atd. Ve virtuálních světech je možné být i kreativní, pro mnohé z nich vznikají uživatelské aplikace, které mění či doplňují podobu světa (např. z letní krajiny zasněžená, nové lokace, nově upravená pravidla či úpravy uživatelských rozhraní). Ve světě Second Life, který se snaží přiblížit co nejvíce reálnému životu vznikají nové virtuální fenomény, které byly známe jen v běžném světě – např. možnost vydělávání reálných peněz, prodej virtuálních výrobků, ale sociální fenomény jako např. dodržování módních trendů, důraz na sebeprezentaci apod. Virtuální světy nejsou omezeny jen hrami, závisí predevší na množství imediace – mohou být místem videokonferencí, virtuálním světem je i chatovací místnost.
Historie
Koncept virtuálních světů vznikl dříve, než došlo k jejich spojení se světem počítačů. V roce 1962 vznikla tzv. Sensorama, stroj – atrakce, která měla zaměstnat veškeré smysly. Virtuální světy původně také nebyly herní světy – jednalo se o obecné simulátory reality. Technicky se vyznačovaly obřími headsety a množstvím sensorů a zejména napojením na vědecké výzkumy. V současnosti jsou VS od vědeckých aktivit téměř oproštěné, hlavním proudem jsou herní a vojenské softwary.
První herním multiplayer VS byla hra Maze War z roku 1974 – střílečka odehrávající se v liniemi vyobrazeném dungeonu. V 80. letech došlo k velkému rozvoji virutálních světů zejména díky činnosti výrobců HW Atari, Commodore atd. První virtuální světy na internety byly chatroomy, některé z nich se vyvinuly do podoby MUD (Multiuser dungeons). První světy byly čistě textové, později se jednalo o jednoduchou bitmapovou grafiku, v současné době je běžná 3D akcelerovaná grafika.
Hranice VS
VS jsou obecně známy jako fantasy světy, které jsou odříznuty od reálného světa. Při bližším zkoumání se zjistilo, že skutečná hranice mezi virtuálním a reálným světem je velmi tenká. Účastníci si do virtuálního světa přinášejí své vzorce chování, postoje atd.které nejsou oddělitelné od jejich interakcí ve virtuálním světě. Ukazuje se např. že dva hráči s odlišným kulturním zázemím přistupují k druhé kultuře s kulturní předpojatostí stejně jako v reálném světě. I díky tomuto a podobným fenoménům se s rozvojem internetu objevily fenomény jako je např. kyberšikana apod.
Ekonomie VS
Ekonomie VS je většinou dána tvůrci těchto světů - je vložena do programu a je součástí pravidel, tzn. tvůrci mají nad ekonomií VS silnou kontrolu. Hráči se dostávají do podobných situací jako v reálném světě. Často musí volit mezi více možnostmi a zvažovat výhody či nevýhody svého jednání. Ekonomie je vždy poháněna potřebami, které ve hře vznikají. Kromě virtuálních ekonomik, které nemají žádný reálný dopad se objevují i zvláštní případy, jako např. v Second Life – virtuální peníze jsou převoditelné na reálné, je upravován kurzovní poměr, reálné instituce si zřizují virtuální pobočky v tomto světě atd. Cena virtuálních objektů ve světě Second Life se podobně jako v reálném světě odvozuje od jejich užitné hodnoty a vzácnosti, popřípadě „značky“. V předprogramovaných hrách je cena odvozená od užitné hodnoty a od obtížnosti s jakou je možné věc získat. Předmětem obchodu, reálného obchodu, se mohou stát virtuální předměty ale i jednotliví avataři. Firmy se ale snaží obchodům s avatary zabránit. Jde o problém zejména u her jako je World of Warcraft - jednak jsou tímto znevýhodněni hráči, ale vzniká i černá ekonomika.
Okolo virtuálních světů vzniká i sekundární ekonomika. Kromě již výše zmíněného vznikají sociální sítě, weby a další projekty, které jsou inspirované a plně věnované určitým virtuálním světům (GamerDNA, Koinup). Ty se hodí k k umisťování reklam, videí, inzerci atd. Ekonomičtí činitelé se taktéž zajímají o online světy jako o místo pro reklamu, kterou do 3D prostředí umístí.
Společnosti vědí, že je mnoho výhod v metodách komercionalizace skrze virtuální světy. Např. ve světě Second Life existují pobočky bank, prodejny výrobců elektroniky atd. Sice si zde není možné koupit výrobek či službu, ale je to způsob, jak oslovit různorodou klientelu a demograficky své klienty zařadit. Společnosti reklamou v těchto světech navíc šetří nemalé prostředky, které mohou vložit jinam. Další výhodou je, že ve virtuálním světě padají mnohé restrikce, které existují v tom reálném. Přítomná je i okamžitá zpětná vazba zákazníka k produktu, tzn. pro mnohé společnosti se tak objevuje náhled na služby či nabízený produkt a objektivní názory na konkurenci. Ve virtuálním světě také neexistují prostorové hranice, jakákoli filma se může za minimum nákladů prezentovat kdekoliv ve světě naprosto identickým a požadovaným způsobem, což se ve finále může velmi pozitivně projevit na její produktivitě. Např. firma Sun Microsystems vytvořila v Second Life ostrov, který byl určen pro její zaměstnance. Lidé zvenčí sem ovšem mohou zajít pro radu či inspiraci.
Výzkumy Virtuálních světů
Výzkumy, které byly prováděny v letech 2006 - 2007, ukazují, že každý měsíc naroste počet hráčů, kteří se zabývají virtuálními světy cca o 15 %. Je vidět, jak virtuální světy dokáží propojit komunity lidí napříč kulturami a kontinenty. Ale ukazuje se i pohyb, jakým se tak děje. V některých zemích se vlády o pohyb a fungování hráčů ve viruálních svtech začínají zajímat – nejenom proto, že se jedná o nový a masový fenomén, ale zejména proto, že zvažují, zda by bylo možné virtuální prostor omezit zákony, tak jako je tomu v reálném životě, popřípadě tento prostor i zdanit. Přesto, mnozí upozorňují, že pravidla, která by takto byla stanovená, by musela vycházet z dostatečného výzkumu. Ukazuje se, že člověk se chová jinak v reálném životě a jinak ve virtuálním světě.
Socialní stránka Virutálních světů
Ačkoliv jsou virtuální světy vnímány hlavně jako 3D hry, je jich ve skutečnosti mnoho druhů. Fóra, blogy, wiki, chat roomy atd. Jsou to místa, která mají svůj vlastní „svět“, svá pravidla, předměty zájmu, jedinečné uživatele, ale třeba i humor. Každý, kdo zapadne do komunity určitého světa, má zaručené, že najde osoby podobného zájmu, bez ohledu na to, zda je to pro dané osoby občasný koníček nebo životní styl. Někteří uživatelé si vytvářejí dvojí osobnost, která se objevuje v závislosti na tom, ve kterém světě se práve pohybují. Svým způsobem fungování pak mají vliv na fungování světa, reálného i virtuálního – to, že jeden bude ovlivňovat život v druhém, se samozřejmě nevylučuje, v kritických případech to dokonce může být problém (příklad).
Sociální stránka
Sociální stránka virtuálních světů může mít i léčebnou úlohu. Pro mnoho lidí, kteří nejsou schopní plnohodnotného života mohou VS představovat výraznou pomoc (příklad). Mohou být jejich kontaktem k okolí a dovolit jim rozvíjet jejich vlastnosti tak, jak by si to v reálném světě nemohli dopřát, neboť mohou nabídnout zkušenost za hranicemi omezení nemocí, psychózou atd. Lidé zde mohou dosáhnout mentální i emoční svobody a dočasně opustit svá omezení, jak na chat roomech, ale např. i skrze avatary v 3D světech. Mohou prohlubovat své sociální návyky a schopnosti, získávat nová přátelství a vyhnout se stigmatům, která by mohla vzniknout v běžném světě. Pro mnohé tak VS představují kontruktivně, emočně a mentálně uspokojivou formu trávení času, která není pasivní jako např. sledování televize, hraní obyčejných her a nebo běžné surfování na internetu. Virtuální světy také mohou hráče lépe obeznámit s fungováním reálného světa a lépe je připravit na situace, které je v něm čekají.
Budoucnost
V polovině roku 2008 byl počet registrovaných uživatelů virtuláních světů 580 milionů. Přičemž se potvrdilo, že do konce roku byla překonána hranice 600 milionů a počet samozřejmě nadále roste. Virtuální světy se podle mnohých stanou stejně běžnou záležitostí jako internet. Lidé budou mít své avatary, budou se setkávat, vyjednávat, nakupovat s jejich pomocí.
Použité zdroje
MANOVICH, Lev. The Language of New Media. Cambridge / London: The MIT Press, 2001
Write a Comment