VR mění zdravotnictví ⋆ Blog ⋆ Pixelfield digitální agentura

Průmyslový park P3 Prague Horní Počernice je domovem největší evropské B2B laboratoře virtuální reality

Je to sotva pár týdnů, co laboratoř Virtuplex otevřela své skutečné i virtuální brány světu. Laboratoř, financovaná digitální akciovou společností Etnetera Group, se rozhodla zřídit svou provozovnu v logistickém parku P3 v pražských Horních Počernicích s ohledem na jeho strategické umístění na okraji hlavního města České republiky, přitom poblíž velkých obchodních, automobilových a výrobních center. Virtuplexu šlo také o prostor. O velký prostor. Naše moderní budovy poskytují perfektní zázemí pro tvorbu virtuálních zážitků prakticky jakéhokoli druhu.

Stoprocentně virtuální

Strávili jsme den v laboratoři Virtuplex společně s vedením společnosti P3 Logistic Parks a spoluvlastníky Virtuplexu Martinem Petrovickým a Pavlem Novákem, a měli jsme tak možnost si tuto dechberoucí technologii vyzkoušet přímo na místě.

„Můžete si sundat brýle nebo si headset nasadit přes ně, je to na vás,“ říká Martin a podává mi elegantní černý modul, který vypadá jako rekvizita z Hvězdných válek. Je docela těžký, ale díky upevňovacímu mechanismu podobnému jako na cyklistické přilbě se mi podaří celý modul stabilně připevnit k hlavě bez pocitu nepohodlí. Martin mi pomáhá nasadit na záda batoh nesoucí mozek celé operace – výkonný osobní počítač. Po několika rychlých úpravách se přede mnou objeví křišťálově čistý obraz a já se vydávám na cestu.

Nejdříve se přenesu do showroomu Škoda Auto. Je tu rozmístěno několik pohovek a psacích stolů, a jak se dalo očekávat, flotila špičkových vozů Škoda. Připojila se také moje kolegyně a já vidím trojrozměrný model – avatara a její jméno vznášející se nad ním. Když jí zamávám na pozdrav, uvidím před sebou siluetu své vlastní ruky; strašidelný, nicméně naprosto skvělý efekt. Přistoupím k nejbližšímu automobilu, černému vozu Škoda Kodiaq. Mohu otevřít dveře? „Dosud ne, ale pracujeme na zavedení této funkce. Můžete ale strčit dovnitř hlavu,“ říká Petrovický.

Skloním se do kabiny vozu. Vidím palubní desku, sedadla, pedály a volant, a to ve vysokém rozlišení; vše, co lze očekávat u skutečného auta, s výjimkou toho, že toto existuje jen ve formě zdrojového kódu, který může být podle Martinova ujištění jednoduše upravován a aktualizován podle přání zákazníka. Ustoupím, ale pociťuji silné nutkání udělat něco, co bych zřejmě udělat neměl. Pomalu se k vozu přibližuji a navzdory tomu, že mé smysly křičí „stůj“, přistupuji k vozu, a dokonce jím procházím. Ten pocit je jako z jiného světa. Moje hruď protíná střechu auta, a když se skrčím dolů, proniknu střechou a připadá mi, že sedím přímo ve voze a zírám na virtuální showroom kolem sebe. Je to zábava. Je to zvláštní. Je to nádherně návykové.

Plusy pro byznys

Společnosti si mohou nyní pronajímat prostor v laboratoři Virtuplex VR za účelem vývoje svých produktů nebo například pro práci na uspořádání a návrhu prostředí.

Laboratoř funguje na podobném principu jako třeba filmové studio, kde si můžete pronajmout sestavu a štáb, jaké potřebujete. „Firma si nejprve připraví obsah – tj. návrh prostředí, které chce otestovat – a ten pošle do laboratoře, kde ho odborníci upraví pro příslušné systémy,“ vysvětluje Pavel Novák.

„Většina klientů k nám přichází s 3D daty svého nového prostoru, která obvykle dodal architekt,“ říká Petrovický, který je také generálním ředitelem Virtuplexu. „My tato data převezmeme a jen trochu je upravíme; můžeme ale také tomuto architektovi poskytnout pomoc během projektové fáze, aby pak výstup byl co nejlépe využitelný ve 3D. Pokud si klient přeje použít některé objekty, které ve 3D ještě neexistují, můžeme je sami navrhnout. V bankách modelů jsou k dispozici za rozumné ceny obrazy, květináče či běžný nábytek.“

A jak dlouho celý proces trvá? Každá zakázka je jiná, v závislosti na velikosti budovy. „Když vám ale jde jen o samotný prostor, a nikoli o materiály nebo barvy, zabere to pár hodin,“ říká Martin. „Když vám půjde o realistickou vizualizaci, může to trvat den nebo dva.“

Další výhodou je, že lidé, kteří se setkávají ve virtuální realitě, nemusí být fyzicky na jednom místě. „Pár vašich kolegů můžete mít zde v hale, několik dalších v Japonsku a šéfa v New Yorku. Všichni se mohou navzájem vidět a slyšet a mohou spolupracovat ve stejném virtuálním prostředí,“ vysvětluje Petrovický.

„Máme zákazníky z oblasti logistiky. Máme zákazníky z maloobchodu. Máme zákazníky z automobilového průmyslu. Pracujeme i s výrobci. Virtuplex je však prvním VR zákazníkem využívajícím moderní průmyslové prostory, o kterém jsem slyšel. Je to jednička v mnoha ohledech, v neposlední řadě proto, že je spokojený s téměř prázdnou budovou,“ usmívá se Ian Worboys, generální ředitel P3 Logistic Parks, který předpokládá, že v budoucnu ocení virtuální realitu zákazníci z různých oblastí, včetně e-commerce a automobilového průmyslu.

„Je až neuvěřitelné, kam nás virtuální realita vede. Sklad e-shopu je vysoce sofistikovaný, složitý mechanismus. Zbavit se provozního rizika před vynaložením rozsáhlých investic může znamenat jen plus. Vidím také obrovské možnosti různých aplikací v odvětví nemovitostí, jako je virtuální staging, vzdálená údržba, stejně jako pokročilé možnosti výběru a prodeje nemovitostí,“ dodává.

Prostor je rozdělen na dvě části. V menší je bar s posezením, plně vybavená zasedací místnost a odpočinkové zóny s leteckými simulátory. Větší část je vyhrazena testování projektů a prostředí ve virtuální realitě.

„V hale si testující osoba nasadí VR brýle podle našeho vlastního návrhu s rozlišením 5K a na záda batoh s počítačem, aby se mohla volně pohybovat po celém prostoru,“ vysvětluje Novák. „V průběhu testování jsou uživatelé upozorňováni na blízkost překážek nebo stěn, takže jim nehrozí zranění.“

„Do prostoru si můžete promítnout byt, bankovní pobočku nebo showroom automobilky v měřítku jedna ku jedné a pohybovat se v něm,“ dodává. „Můžete si tak ověřit, zda vám vyhovuje uspořádání nábytku, dispoziční rozvržení prostoru, umístění vypínačů a podobně. Můžete mít připraveno více variant, všechny si je otestovat a rozhodnout se, která je pro vás ta nejlepší.“

„Virtuální realita nabízí dechberoucí možnosti,“ říká Tomáš Míček, ředitel P3 pro Českou republiku. „Byl to úžasný zážitek,“ řekl po návštěvě laboratoře. „Vidím několik způsobů, jak by mohla P3 tuto technologii využít. Pro naše marketingové účely můžeme haly nabízet našim klientům bez nutnosti spoléhat se na 2D obrazy a vizualizace. Můžeme klientům ukázat, co jsme schopni udělat, včetně toho, že v našich parcích můžeme nabízet prostory technickým start-upům. Celý systém je také zajímavý pro ty naše zákazníky, kteří budou schopni tímto způsobem modelovat svůj byznys. Máme klienty, kteří vyrábějí zařízení pro řetězce rychlého občerstvení, balicí linky nebo potrubí. Ti všichni mohou modelovat své aktivity ve 3D.

Prvním klientem laboratoře byla Česká spořitelna, která ve virtuální realitě navrhla nový koncept pro své bankovní pobočky. Dalším příkladem úspěšné spolupráce byl virtuální show-room společnosti Škoda Auto.

Přestože je technologie VR určena především pro profesionály, v budoucnu Virtuplex nebude proti nabídce vzdělávacích nebo zážitkových aktivit. „Tím nemám na mysli nějakou hru, ale spíše budování virtuálních muzeí,“ říká Novák. „Jsme totiž schopni vytvořit prostředí, která již neexistují nebo ještě neexistují. Díky virtuální realitě byste se mohli projít třeba po Titaniku nebo po Marsu.“

Potenciální využití virtuální a rozšířené reality v podnikání je doslova nekonečné. Microsoft například rozsáhle investoval do vývoje svých chytrých brýlí HoloLens pro rozšířenou realitu, které, jak doufá, zlepší způsob fungování celé řady podniků – od provádění mikrochirurgických zákroků přes komunikaci až po zkoušení a nakupování oblečení. V listopadu 2018 společnost Microsoft dokonce oznámila, že připravuje HoloLens určené pro válečný konflikt a že do repertoáru vybavení používaného profesionálními vojáky tak přispěje headsetem pro rozšířenou realitu.

Microsoft není jedinou společností, která sází na tento typ technologie. Slyšeli jste o podniku Oculus Rift? Jde o odvážný start-up, který se rychle prosadil díky svým VR počítačovým hrám a komunikačním službám, které v roce 2014 převzal Facebook za 2,3 miliardy dolarů. A o HTC Vive headsetu pro VR, který vyvinula společnost HTC, nebo o online herní platformě společnosti Valve Corporation, jež technologii pro virtuální realitu převedla do pokojového měřítka? Nebo o Samsung Gear, korejské VR hře, nedávno vyvinuté ve spolupráci s platformou Facebooku Oculus, která si klade za cíl přinést do mobilních zařízení lepší zážitek z virtuální reality?

Co se týče čistě obchodních aplikací pro virtuální realitu, existuje mnoho poskytovatelů, kteří pokrývají pět hlavních směrů využití virtuální reality v byznysu. Podívejme se na ně:

Design a prototypy. Virtuální realitu lze využít v různých fázích vytváření návrhů a prototypů, tj. od základního rozvržení až po zcela finální fáze. Vezměme si jako příklad automobilovou výrobu. Je mnohem levnější vytvořit model nového vozu ve formě kódu a změnit jeho tvar nebo barvu pouhým stisknutím tlačítka, než od začátku stavět nový prototyp.

Výzkum a testování.Je jednoduché otestovat různé alternativy. Když společnosti potřebovaly optimalizovat obchodní prostory, postupovaly tradiční cestou: postavily model ve skutečné velikosti, aby ho mohly ověřit na lidech, a testy prováděly za plného provozu nebo v noci. Naproti tomu s virtuální realitou můžete vyzkoušet až 10 různých dispozic za hodinu.

Školení. Když si společnost objedná novou výrobní linku, trvá její instalace zpravidla několik měsíců. Díky virtuální realitě však můžete tento čas využít ke školení pracovníků, jak využívat nové vybavení, nebo k simulaci scénářů mimořádných nebo nebezpečných situací.

Akce. VR je skvělým prostorem pro teambuilding, který umožňuje „navštívit“ prakticky jakékoli místo na planetě. Architekti se mohou nechat inspirovat místy, která jsou jinak třeba s ohledem na vysoké náklady nedostupná. A strojní inženýři mohou klást své virtuální ruce na stroje a zařízení, která již neexistují.

Prezentace. Představte si výrobce tramvají, který prodává různé modely, z nichž každý má jiný design a jiné vybavení. Ve virtuální realitě by tito výrobci mohli svým klientům představit všechny alternativy, včetně vybavení na míru. A klient by mohl pozorovat novou tramvaj při jízdě, v ulicích města, kde bude provozována.

Tomáš Kubín, šéf výstavby pro ČR a region střední a východní Evropy společnosti P3 Logistic Parks, považuje VR za mocný nástroj, jak klientům ukázat celkový potenciál budovy.

„My si dokážeme představit, jak naše haly a sklady vypadají, ale někteří naši klienti nebo partneři nejsou obeznámeni s budovami a jejich vnitřními prostory,“ říká. „Prozkoumání naší budovy ve virtuální realitě může zmírnit riziko spojené se stavbou nemovitosti. Zákazník se může do budovy podívat ve virtuálním prostoru, a to před prvním kopnutím do země. Pro mne to znamená vysokou přidanou hodnotu v rozhodovacím procesu.“

Notifikace pro webové aplikace a příchod AR/VR. Našlo se v iOS 15.4

Notifikace pro webové aplikace nebo AR/VR headset naznačuje nejnovější iOS 15.4. Novinky se tak budou týkat hlavně Safari.

Společnost Apple minulý týden vydala první beta verzi systému iOS 15.4 pro vývojáře a uživatele veřejné beta verze. Aktualizace, která přichází s řadou nových funkcí, naznačuje některé vítané změny, které přijdou do prohlížeče Safari. Konkrétně Apple konečně pracuje na umožnění push notifikací pro webové aplikace v systému iOS. Také pak na rozhraní WebXR API pro podporu náhlavních souprav AR/VR.

Notifikace pro webové aplikace skrz Safari

Jak poznamenal vývojář Maximiliano Firtman, beta verze iOS 15.4 zavádí nové funkce, které mohou využívat webové stránky a webové aplikace. Jednou z nich je podpora univerzálních vlastních ikon, takže vývojář již nemusí přidávat specifický kód, aby poskytl ikonu webové aplikace pro zařízení iOS.

Již čtyři roky máme v systému iOS Safari s podporou manifestu webové aplikace (od verze 11.3 – březen 2018), ale deklarace ikon byla vždy ignorována (nedostatek podpory, který nebyl nikdy zdokumentován Applem ani WebKitem). To vedlo k tomu, že mnoho instalací progresivních webových aplikací na iOS nemělo správnou ikonu, protože do HTML je třeba přidat také s rel=apple-touch-icon, a to ne každý vývojář PWA dělal.

Nejvýraznější změna však teprve přijde – a tou jsou push notifikace pro webové aplikace. Zatímco Safari v systému macOS umožňuje webovým stránkám poskytovat uživatelům upozornění, když je webová stránka na pozadí (nebo v některých případech dokonce při zavřené aplikaci), Apple stejnou funkci v systému iOS nikdy neumožnil.

Naštěstí se zdá, že se to brzy změní. Jak poznamenal Firtman, beta verze iOS 15.4 přidává do experimentálních funkcí WebKitu v nastavení Safari nové přepínače „Built-in Web Notifications“ a „Push API“. Obě možnosti v beta verzi 1 nefungují, ale je to jasný náznak toho, že Apple konečně povolí push oznámení pro webové stránky a webové aplikace v systému iOS.

Vzhledem k tomu, že někteří vývojáři byli nuceni vydávat své aplikace v systému iOS jako webové aplikace (například aplikace xCloud) kvůli pokynům App Store, tato vylepšení jistě o něco zlepší zážitek z používání webových aplikací na iPhonu a iPadu.

Metaverse v podání Applu

Zajímavé je, že iOS 15.4 beta nyní obsahuje rozhraní WebXR API, které poskytuje podporu pro náhlavní soupravy pro rozšířenou a virtuální realitu na webových stránkách. API je ve výchozím nastavení vypnuto, ale i když je povoleno, v současné době neexistují žádné náhlavní soupravy AR/VR, které by se systémem iOS fungovaly. Vzhledem k tomu, že se proslýchá, že Apple do konce letošního roku představí svou první náhlavní soupravu pro smíšenou realitu, může nové rozhraní API souviset s novým zařízením.

VR mění zdravotnictví ⋆ Blog ⋆ Pixelfield digitální agentura

Zaslechnout zvuky nadšení může být v oddělení pro vážně nemocné děti v nemocnici poměrně překvapivé. Ačkoliv Toben, dvanáctiletý chlapec trpící srpkovitou anémií (na obrázku výše), se právě připravuje na velmi bolestivou každodenní léčbu, jeho okouzlující úsměv naznačuje, že headset pro virtuální realitu už ho přenesl na mnohem hezčí a příjemnější místa, než je jeho nemocniční lůžko. Pomoc pacientům s nadměrnou bolestí je jen jedním ze slibných příkladů potenciálního využití virtuální (VR) a rozšířené reality (AR) ve zdravotní péči. Tento článek vám ukáže tři (plus jednu) klíčovou oblast, kde AR/VR použití již narušilo tradiční přístupy ke vzdělávání, léčbě a terapii.

Pokud přemýšlíte o AR/VR pouze jako o zábavě pro pauzy na kávu během marketingového meetingu, je to v pořádku – tento pohled je poměrně běžný. S trochou štěstí vám tenhle článek změní názor. Pojďme jej vykopnout čísly. Hodnota trhu virtuální a rozšířené reality se odhaduje na 20 miliard dolarů a odborníci očekávání v příštích 3 letech nárůst na 192 miliard dolarů. Podíváme-li se na statistiku z minulých let, rapidní nárůst nám napovídá, že před sebou máme velmi vzrušující časy s AR/VR.

Člověk by si myslel, že většina této hodnoty bude vydána na účely pobavení. Nicméně vývoj AR/VR aplikací se již ukázal jako důležitá inovace v mnoha dalších sférách. Jednou z nich je zdravotní péče, ve které se odhaduje hodnota VR v příštích dvanácti měsících na 3,8 miliardy dolarů. Kam se všechny ty peníze poděly? Pojďme si ukázat nějaké praktické příklady využití ve zdravotnictví.

Interaktivní vzdělávání

MedicalRealities je klasickým příkladem inovací ve výcviku chirurgů. VR aplikace kombinuje 4K 360° záběry z reálných operací s extrémně detailními CGI modely. Začínající chirurgové tak mohou aplikaci používat, aby se naučili každý krok důležitých operací v dokonale bezpečném, ale stále velmi reálném prostředí.

Oči mladých chirurgů může těžit z potenciálu Genetechu, dalšího nástroje poháněného virtuální realitou, který již na trhu lékařského vzdělávání našel své místo. Z perspektivy vyššího dobra jsou investice do takových nástrojů vice než žádoucí – žádná jiná technologie by budoucím specialistům nepřinesla tak realistický trénink, aniž by ve hře nebyli skuteční pacienti. Navíc je virtuální realita vytvářena také pro samotné pacienty! Příkladem jedné takové může být EyeDecide, kde je využito virtuální reality pro výuku anatomie oka a pro vysvětlení nejrůznějších vad a zákroků, které by pacienti mohli v budoucnu podstoupit.

Lepší dostupnost léčby

S rostoucí lidskou populací se stává nedostatek lékařů stále větším problémem. Tento problém je především v těžko dostupných lokalitách nebo u vysoce specializovaných zákroků. Telemedicína nabízí cestu, jak zmenšit vzdálenosti mezi pacienty a specialisty a pomáhat pacientům bez ohledu na místo pobytu lékaře. S rozšířenou realitou se potenciál telemedicíny signifikantně rozšiřuje. Jedním ze slibných řešení je Proximie, aplikace, která využívá AR k tomu, aby mohli lékaři operace vykonávat i na dálku za pomoci kolegy přítomného u pacienta.

Kromě zlepšení dostupnosti zdravotní péče, AR aplikace také otevírají nové možnosti fyzioterapie a rehabilitace. Ghostman je AR aplikace, která umožňuje uživatelům sledovat své vlastní pohyby v reálném čase, efektivně zlepšovat jejich motorické schopnosti a dramaticky urychluje proces léčby.

Pohlcující léčba

Jako poslední bychom chtěli pokrýt oblast mysli. Ačkoliv technologie AR/VR jsou o tom, jak mohou být v uměle vytvořených světech zahrnuty reálné pohyby těla, dokáží také silně ovlivnit náš mozek a mentální zdraví. Tento článek začal příběhem Tobena, mladého pacienta, který byl úspěšně vytažen z bolestivé léčby pomocí KindVR, aplikace pro virtuální realitu vyvinutou ve spolupráci v několika americkými nemocnicemi, aby se pacientům dostalo přesně takové uklidňující aktivity, jakou potřebují. Aplikace byla vyvinuta pro pět specifických procedur, což zajišťuje, že uživatelský zážitek perfektně zapadá do kontextu a výborně plní svůj účel.

Řešení pro zvládání bolesti nejsou jedinou aplikací virtuální/rozšířené reality spojené s myslí. Využití těchto technologií se též ukázalo být užitečné pro mnoho psychologických terapií, kde se s jejich pomocí léčí deprese a rozličné fobie.

Otevírání nových horizontů

Případy zmíněné výše jsou jen malým vzorkem současných úspěchů aplikací virtuální/rozšířené reality v oblasti zdravotnictví. Opravdový dopad AR/VR se však ve zdravotnictví do budoucna stále ještě očekává. Tak, jako každá revoluční technologie, má i virtuální a rozšířená realita potenciál prolomit mnoho tradičních přístupů ve vzdělávání nových lékařů a zdravotníků, ale i při samotné léčbě. Možnosti AR a VR, které dokáží doslova vtáhnout do interaktivního virtuálního světa, by vskutku mohly některá současná paradigmata ve zdravotní péči obrátit vzhůru nohama. A až se tak stane, my v Pixelfieldu k vývoji podobných aplikací rádi přispějeme.

Obrázky převzaty z:

MedicalRealities:

Physical therapy example:

KindVR:

Write a Comment